Завантаження сайту

Угоди у кримінальних провадженнях. Процедура, наслідки та чи звільняють вони від судимості - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Угоди у кримінальних провадженнях. Процедура, наслідки та чи звільняють вони від судимості - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group
22.10.2018

У Кримінальному процесуальному кодексі (далі – КПК) України  містяться особливі порядки кримінального провадження. Одним з них є провадження на підставі угод. Цей інститут діє починаючи з набрання чинності КПК в редакції від 20 листопада 2012 року.

Перед погодженням у кримінальному провадженні підозрюваного (обвинуваченого) на укладення угоди слід бути обізнаним про процедуру та її процесуальні наслідки.

Вимогами статті 468 КПК України передбачено два види угод, які можуть бути укладені  між потерпілим та підозрюваним, обвинуваченим та  між прокурором та підозрюваним (обвинуваченим) про визнання вини.

Слідчий (прокурор) зобов’язані роз’яснити підозрюваному або потерпілому їх право на укладення угоди про примирення, а також про механізм  реалізації цього права та не перешкоджати в укладенні угоди.

Зупинимося детальніше на другому зі різновидів угод, оскільки даний вид угоди передбачений в разі відсутності у кримінальному провадженні потерпілого, тобто у випадках, коли злочином завдана шкода державі (наприклад, умисне ухилення від сплати податків).

Угода про визнання винуватості укладається виключно у провадженнях щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої, середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана державним або суспільним інтересам.

Питання про укладення угоди про визнання винуватості вирішує прокурор, який обов’язково враховує характер і  тяжкість обвинувачення,  ступінь сприяння підозрюваного (обвинуваченого) у розслідуванні, суспільну користь у найбільш швидкому розслідуванні та запобіганні, виявленні і припиненні більшої кількості кримінальних правопорушень.

В угоді про визнання винуватості зазначаються сторони процесу, зміст підозри, правова кваліфікація, істотні обставини кримінального провадження, повне визнання підозрюваним (обвинуваченим) своєї вини у скоєнні кримінального правопорушення, обов’язки підозрюваного (обвинуваченого), узгоджене покарання та згода на нього підозрюваного (обвинуваченого), наслідки укладення, затвердження та невиконання угоди.

Можливість скорочення процесуальної процедури досудового розслідування та судового розгляду є доцільною як для сторони захисту так і сторони слідства. В разі укладення угоди під час досудового розслідування, обвинувальний акт з угодою невідкладно направляються до суду. Так суттєво скорочуються процесуальні строки, а також обмеження для підозрюваного (наприклад, обраний запобіжний захід).

Найбільш важливим є обізнаність підозрюваних (обвинувачених), які погодились на укладення угоди про визнання винуватості, про наслідки її укладення.

Для підозрюваного (обвинуваченого) таким наслідком є обмеження права на оскарження вироку. Крім того, прокурор також позбавлений у майбутньому права на оскарження такого вироку.

Підсумовуючи, важливо зауважити, що укладення угоди економить процесуальні строки для слідства, час підозрюваного (обвинуваченого), який він витрачає на участь у проведенні слідчих дій, скорочує строк дії запобіжного заходу та інших обмежень (наприклад, арешту на майно та ін.), і гарантує покарання передбачене угодою. Однак слід пам’ятати, що за результатами розгляду угоди судом виноситься вирок, без детального розгляду справи по суті і укладення угоди про визнання винуватості не позбавляє від наявності в подальшому судимості.

З повагою,

Вікторія Горожанова

ID Legal Group

Вікторія Горожанова

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group