Завантаження сайту

Будівництво сонячної електростанції. Вирішення питань, пов’язаних з її будівництвом.

Будівництво сонячної електростанції. Вирішення питань, пов’язаних з її будівництвом.
08.11.2017
       На сьогоднішній день користуються високою популярністю та набирають все більшого розмаху сонячні електростанції, їх використовують як у приватних будинках, так і у промисловості. 
 
       Основними перевагами сонячної енергії, як і інших джерел відновлювальної енергії є те, що вона дозволяє вирішити ряд глобальних світових проблем, пов’язаних з дефіцитом енергії, забрудненням навколишнього середовища, постійним зростання тарифів житлово-комунальних послуг.
 
       Чинне законодавство України та наявність «Зеленого тарифу», створює привабливі умови для інвестицій в сонячну енергетику. Привабливість проектів з будівництва сонячних електростанцій полягає у достатньо швидкому рівні окупності (строк повернення інвестицій від такого проекту складає близько 6-8 років).
 
       Розглянемо питання, які постають перед юридичними особами під час будівництва власних сонячних електростанцій.
 
       1. Фінансування проекту будівництва сонячної електростанції.
 
       - фінансування всього проекту за рахунок власних коштів юридичної особи;
 
       - за рахунок кредитних (банківських) коштів;
 
       - розстрочення або відстрочення коштів у виробника матеріалів та обладнання;
 
       - за участі гаранта (поручителя), який відповідатиме наявним у нього грошовим коштам або майном за виконання боржником своїх зобов’язань.
 
       2. Реєстрація юридичної особи.
 
       Це питання може бути вирішене двома способами: створення нової юридичної особи, яка здійснюватиме господарську діяльність щодо виробництва і продажу сонячної електроенергії, або внесення змін до установчих документів вже створеної юридичної особи у частині доповнення такими видами діяльності. Фахівці радять перший варіант - створення нової юридичної особи, що надасть можливість спростити механізм обчислення доходів від цієї діяльності, оскільки для виробників такої електроенергії в чинному законодавстві передбачені пільги.
 
       3. Підбір земельної ділянки для будівництва сонячної електростанції.
 
       Будівництво сонячної електростанції можливо здійснювати на власній земельній ділянці, придбаній у власність або отриманій в оренду. Ключовим моментом у підборі землі є наявність у неї цільового призначення «землі енергетики», а при його відсутності слід вирішити питання щодо зміни цільового призначення. 
 
       На цьому важливому етапі може виникати необхідність вирішення ряду питань:
 
       - «чистота» правовстановлюючих документів (наявність документів, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, а при наявності об’єктів нерухомості на такій земельній ділянці - наявність відповідних документів на такі об’єкти та забезпечення відповідності інформації в таких документах відомостям з існуючих державних Реєстрів);
 
       - дотримання процедур землевідведення (отримання дозволу на розробку документації щодо землевідведення та безпосереднє розроблення відповідної документації);
 
       - присвоєння категорії складності об’єкту будівництва;
 
       - наявність необхідних дозвільних документів та проведення експертиз;
 
       - наявність на території земельної ділянки або поблизу неї необхідних об’єктів інфраструктури (обґрунтування можливості розміщення об’єкта в межах позначеної території в умовах сформованої містобудівної ситуації при наявності необхідних комунікацій).
 
       Слід враховувати, що наявність на території майбутнього будівництва дерев або інших високих будівель (споруд), які можливо затінятимуть всі або частину панелей, що може призвести до значного зниження продуктивності сонячної електростанції. 
 
       4. Вибір забудовника, яким здійснюватиметься будівництво сонячної електростанції.
 
       До питання щодо вибору забудовника слід підійти виважено. Перед вибором потенційного забудовника необхідно проаналізувати ринок компаній, які займаються будівництвом сонячних електростанцій, оскільки досвідчені спеціалісти мають належний досвід та знання для проведення оцінки майбутнього об’єкта, перевірки наявної потужності на відповідність вимогам, необхідним для будівництва на певній території сонячної електростанції (за необхідності розглянути питання щодо збільшення потужності з метою приведення у відповідні до встановлених вимог), підготовки детального проекту та розрахунку орієнтовної вартості майбутньої електростанції.
 
       5. Розроблення проектної документації сонячної електростанції.
 
       Проектна документація розробляється певними спеціалізованими проектними організаціями на підставі містобудівних умов і обмежень, технічних умов і завдання на проектування.
 
       Важливим моментом на цій стадії є визначення складності об’єкта будівництва. Всі об’єкти будівництва поділено на категорії складності будівництва, кожній з яких властивий свій правовий режим. Категорія складності об’єкта будівництва визначається проектувальником і замовником під час розроблення проектної документації. 
 
       При цьому, для 1-3 категорій складності здійснюються:
 
       - реєстрація декларації про початок підготовчих робіт (наприклад, у разі необхідності винос інженерних мереж або видалення зелених насаджень);
 
       - реєстрація декларації про початок будівельних робіт;
 
       - реєстрація декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
 
       Для 4-5 категорій складності здійснюються:
 
       - реєстрація декларації про початок підготовчих робіт (наприклад, у разі необхідності винос інженерних мереж або видалення зелених насаджень);
 
       - отримання дозволу на здійснення будівельних робіт;
 
       - складання акту готовності об’єкта до експлуатації та отримання на його підставі відповідного сертифікату.
 
       Також для об’єктів будівництва 4-5 категорії складності необхідно здійснити проведення експертизи щодо дотримання нормативів з питань санітарного і епідеміологічного добробуту населення.
 
       7. Розробка проектної документації щодо приєднання до мережі об’єкта будівництва, будівництво та введення в експлуатацію електроустановок інженерного забезпечення.
 
       Розроблення проектної документації щодо приєднання до мережі, будівництво, введення в експлуатацію та підключення електроустановок інженерного забезпечення здійснюється електропередавальною організацією.
 
       8. Придбання та поставка обладнання і матеріалів.
 
       При виборі постачальника обладнання перевагу необхідно надавати відомим на ринку постачальникам обладнання, які підберуть необхідне для майбутньої електростанції обладнання з урахуванням оптимального співвідношення ціни та якості, та забезпечать максимально ефективно поєднання між собою комплектуючих різних виробників, що сприятиме безперебійній та ефективній роботі об’єкта будівництва після введення його в експлуатацію.
 
       9. Отримання ліцензії на виробництво електроенергії.
 
       Ліцензія на виробництво електроенергії видається НКРЕКП. Для видачі відповідної ліцензії подаються наступні документи:
 
       - заява;
 
       - довіреність (якщо документ подається уповноваженою особою);
 
       - документ, що підтверджує внесення плати за видачу ліцензії;
 
       - нотаріально засвідчена копія установчих документів;
 
       - опис заявленої діяльності (технічні характеристики побудованого об’єкту, схема електричних з’єднань із вказанням прикладів розрахункового обліку);
 
       - копія бухгалтерської звітності Ф-№ 1 - Баланс (Звіт про фінансовий стан) за звітний період;
 
       - копія документа, що підтверджує право власності на генеруючий об’єкт або користування ним (додається копія документа, що підтверджує право власності іншої особи на такий об’єкт).
 
       Таким чином, будівництво сонячної електростанції є доволі складним та тривалим процесом, і вирішення кожного з перерахованих етапів потребує особливої уваги та підготовки суб’єктом господарювання всіх передбачених чинним законодавством документів, а також проходження ним всіх погоджувальних процедур та експертиз.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group