Завантаження сайту

Транспортний податок! Чи заощадять власники легкових авто?

Транспортний податок! Чи заощадять власники легкових авто?
06.10.2017
В продовження серії наших публікацій щодо майнового оподаткування фізичних осіб, сьогодні розглянемо одне із найбільш актуальних на сьогоднішній день питань - оподаткування транспортним податком фізичних осіб - власників легкових авто.
 
В декількох попередніх публікаціях ми також приділяли увагу тонкощам законодавства і оподаткування на вказану тематику. Сьогодні ж дозволимо собі ознайомити повністю з механізмом справляння транспортного податку з фізичних осіб, тобто: хто, де, коли і як повинен платити!
 
Отже, хто є платником транспортного податку та що є об’єктом оподаткування?
Відповідь, на перший погляд, зовсім не важка. Фізичні особи - власники певної категорії легкових авто і є платниками транспортного податку (п.267.1 ПКУ). 
 
Наразі, легкові автомобілі з дати випуску яких минуло не більше п'яти років та середня ринкова вартість яких складає понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати станом на 01 січня податкового/звітного року є об’єктом оподаткування транспортним податком (п.267.2 ПКУ).
 
Відтак, якщо у фізичної особи - власника легкового авто, автомобіль з датою випуску 2012-2017 років та вартість такого автомобіля більше 1 200 000 грн., при цьому така вартість визначена та розміщена на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у такому разі така фізична особа є платником транспортного податку.
 
З метою встановлення механізму адміністрування та стягування транспортного податку, розглянемо наступні питання: "На кого покладено функції з розрахунку транспортного податку?", "Які встановлені ставки податку "Яка визначена процедура сплати фізичною особою податку", "Яка встановлена відповідальність для фізичної особи - власника авто у разі несплати податку".
 
Відтак, фізичним особам - власникам авто транспортний податок розраховують контролюючі органи за місцем реєстрації платника податку (267.6 ПКУ). 
 
Середня ринкова вартість легкового автомобіля визначається виключно центральним органом виконавчої влади, наразі Міністерством економічного розвитку і торгівлі України за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України станом на 01 січня податкового/звітного року з застосуванням таких показників, як марка, модель, рік випуску, об’єм циліндру двигуна, тип пального.
 
На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщено банер «Розрахунок середньої ринкової вартості транспортних засобів», де можна здійснити розрахунок вартості автомобіля. Інтернет адреса такого калькулятора: http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice.
 
Згідно з розрахунком, контролюючі органи виносять рішення про сплату транспортного податку фізичною особою, яке надсилається/вручається такому платнику податку за місцем його реєстрації в термін до 01 липня базового податкового/звітного року.
 
Нормами ПКУ визначена ставка податку яка складає - 25 000 грн. за календарний рік за кожний такий автомобіль (п.267.4 ПКУ).
 
Нижче розглянемо приклади нарахування фіскальними органами транспортного податку.
 
Ситуація 1
У разі, якщо фізичні особи є власниками авто 2012-2016 років випуску, при цьому таке авто відповідає законодавчо визначеним критеріям 
(вартість більше 1 200 000 грн., визначена на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України )
 
Відтак, розрахунок транспортного податку здійснюється за нижче наведеною формулою. 
Формула розрахунку транспортного податку:
 
Сума транспортного податку = (25 000 грн. (ставка податку) : 12 (кількість місяців)) х 12 (кількість місяців)
 
Окремо розглянемо можливі розрахунки транспортного податку фіскальними органами, у разі якщо придбання легкового автомобіля здійснюється протягом поточного 2017 року.
 
Ситуація 2
У разі, якщо фізична особа придбає легковий автомобіль протягом 2017 року, при цьому таке авто відповідає законодавчо визначеним критеріям 
(вартість більше 1 200 000 грн., визначена на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України)
 
Зауважимо, що контролюючий орган щомісячно (у 10-денний строк після закінчення календарного місяця, станом на 01 число відповідного місяця) отримує інформацію від органів внутрішніх справ відносно фізичних осіб, які набули право власності на легкові автомобілі та зареєстрували авто (за місцем реєстрації легкового автомобіля).
 
У разі придбання фізичною особою легкового автомобіля протягом 2017 року (авто відповідає визначеним критеріям), така фізична особа є платником транспортного податку починаючи з місяця у якому набуто право власності на такий автомобіль.
 
Отже, розрахунок транспортного податку здійснюється контролюючим органом пропорційно до кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію авто.
 
Відтак, розрахунок транспортного податку здійснюється за нижче наведеною формулою. 
 
Формула розрахунку транспортного податку:
 
Сума транспортного податку = (25 000 грн. (ставка податку) : 12 (кількість місяців)) х N (кількість місяців до кінця року)*
* N-кількість місяців до кінця року; розраховується з місяця набуття права власності до грудня (включно) 
 
Приклад:
Фізична особа є власником авто, право власності на яке, набуто з лютого 2017 року.
Розрахунок транспортного податку: (25 000 :12) х 11 = 22 916,67 грн.
N (кількість місяців до кінця року) = 11 місяців (лютий- грудень)
 
Ситуація 3
У разі , якщо переходить право власності на авто від одного власника до іншого протягом звітного року (2017 року) при цьому таке авто відповідає законодавчо визначеним критеріям 
(вартість більше 1 200 000 грн., визначена на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України )
 
У випадку, якщо право власності на авто від одного власника переходить до іншого протягом 2017 року, транспортний податок розраховується за двома власниками, наступним чином: за попереднім власником (власник 1) за період з 01 січня 2017 року до початку місяця втрати права власності на авто; за новим власником (власник 2) - з місяця набуття права власності на авто і до кінця року (до грудня включно).
 
Нижче наведено формули розрахунку транспортного податку для власника(1) (попереднього власника) та для власника( 2) (нового власника). 
 
Формула розрахунку транспортного податку для попереднього власника:
 
Сума транспортного податку = (25 000 грн. (ставка податку) : 12 (кількість місяців)) х N (кількість місяців)*
* N-кількість місяців; розраховується з 01 січня до місяця втрати права власності на авто. 
 
Формула розрахунку транспортного податку для нового власника:
 
Сума транспортного податку = (25 000 грн. (ставка податку) : 12 (кількість місяців)) х N (кількість місяців до кінця року)*
* N-кількість місяців до кінця року; розраховується з місяця набуття права власності до грудня (включно).
 
Приклад:
Фізична особа - власник (1) продав фізичній особі - власнику (2) легковий автомобіль у лютому 2017 року.
 
Розрахунок транспортного податку для власника(1): 
(25 000 :12) х 1 = 2 083,34 грн.
N (кількість місяців) = 1 місяць (січень)
 
Розрахунок транспортного податку для власника(2): 
(25 000 :12) х 11 = 22 916,66 грн.
N (кількість місяців до кінця року) = 11 місяців (лютий- грудень)
 
Важливо знати, що податкове рішення для сплати транспортного податку надсилається контролюючим органом новому власнику авто тільки після отримання інформації від органів внутрішніх справ про перехід права власності на авто.
 
Наразі, нормами ПКУ визначено строки сплати транспортного податку фізичною особою за звітний рік, а саме: протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.267.8 ПКУ).
Отже, якщо фізична особа отримала від фіскального органу рішення про сплату транспортного податку, така фізична особа - власник авто повинен сплатити транспортний податок протягом 60 днів з дня вручення рішення.
А у випадку, якщо фізична особа - власник авто виявляє невідповідності даних щодо нарахованого податку, така особа має право подати заяву до фіскального органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки відносно авто, що перебуває у власності, нарахованої суми податку, розміру ставки податку.
 
Якщо контролюючий орган у разі звірки виявляє розбіжності між даними контролюючого органу та даними фізичної особи, яка надала оригінали документів, що підтверджують право власності на авто, або перехід права власності на авто, або документи, які впливають на визначення середньої ринкової вартості авто, то у такому випадку контролюючий орган проводить перерахунок раніше нарахованого податку (попереднє рішення вважається скасованим) та виносить, надсилає/вручає нове податкове повідомлення-рішення (п. п. 267.6.10 п. 267.6 ст. 267 ПКУ). 
 
Крім того, фізична особа-власник авто, має право в адміністративному порядку оскаржити податкове повідомлення-рішення протягом 30 днів (з наступного дня за днем надходження рішення)(пункт 56.12 ПКУ). 
 
Наразі, визначимо передбачену відповідальність фізичної особою - власником авто у випадках, якщо така особа не сплачує транспортний податок.
 
Випадок 1
Фізична особа- власник авто отримала від контролюючого органу податкове повідомлення - рішення.
 
У випадку, якщо фізична особа не сплатила транспортний податок, при цьому така особа отримала від фіскального органу податкове повідомлення - рішення, відповідальність передбачена п.126.1 ст.126 ПКУ у вигляді штрафу - при затримці до 30 календарних днів включно - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів- у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу та у вигляді пені - на суму податкового боргу нараховується пеня, відповідно до п.129.1 ст.129 ПКУ.
 
Випадок 2
Фізична особа- власник авто не отримала від контролюючого органу податкове повідомлення - рішення.
 
Необхідно зазначити, що відповідальною особою з визначення/нарахування податкового зобов'язання транспортного податку, є контролюючий орган (п.п.54.3.3 ПКУ). 
Важливо знати, що фізична особа - власник легкових авто не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахованого транспортного податку, яку нараховує контролюючий орган (п.54.5 ПКУ).
 
Відтак, саме контролюючий орган зобов'язаний розрахувати транспортний податок, винести та вручити фізичній особі - власнику авто податкове повідомлення-рішення. 
Отже, у випадку, якщо контролюючі органи не виносять податкове повідомлення - рішення про внесення транспортного податку або у разі якщо фізичною особою - власником авто не отримано рішення, у такому разі відповідальності фізичної особи не передбачено. 
 
Проте, треба зазначити, контролюючі органи мають право нарахувати фізичним особам - власникам авто - транспортний податок не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом (п. 102.1 ст. 102 ПКУ).
 
На наш погляд, важливим моментом про який треба знати, та який є не врегульованим - це механізм визначення середньої ринкової вартості легкового автомобіля, який здійснюється з метою визначення вартості автомобіля. 
 
Відтак, спробуємо визначити вказані невідповідності.
 
Нормами ПКУ зазначено, що середня ринкова вартість легкового автомобіля визначається виключно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України станом на 1 січня звітного року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального (абзац 2 п. п. 267.2.1 ПКУ). 
 
Крім того, щороку до 01 лютого звітного року, Міністерство економічного розвитку на офіційному веб-сайті розміщує перелік авто, що дає ДФС інформацію відносно кожного авто, яке оподатковується транспортним податком (абзац 3 п. п. 267.2.1 ПКУ).
 
За методикою визначення середньої ринкової вартості авто, яка була вперше затверджена постановою КМУ від 18.02.2016 №66, для обрахунку середньої ринкової вартості авто застосовувалися наступні показники:
- тип двигуна
- тип коробки переключення передач
- пробіг (коефіцієнт коригування ринкової ціни авто залежно від пробігу)
- марка
- модель
-строк експлуатації транспортного засобу (коефіцієнт коригування ринкової ціни авто залежно від терміну експлуатації)
- об’єм циліндру
 
У зв’язку зі змінами до ПКУ (абз.2 п.п.267.2.1), які набрали чинності з 01.01.2017року, методика визначення середньої ринкової вартості авто підлягала зміні, для того щоби відповідати нормам ПКУ. 
 
Отже, 21.06.2017 року було затверджено нову методика визначення середньої ринкової вартості авто.
За новою методикою з 01.01.2017 року для обрахунку середньої ринкової вартості авто використовувалися наступні показники:
- марка
- модель
- об’єм циліндру
- тип пального
- строк експлуатації транспортного засобу(коефіцієнт коригування ринкової ціни авто залежно від терміну експлуатації)
 
Відтепер, в новій методиці визначення середньої ринкової вартості авто відсутні такі показники, як (тип двигуна; тип коробки переключення передач; коефіцієнт коригування ринкової ціни авто залежно від пробігу), які були присутні в старій методиці. 
 
На нашу думку, у зв’язку з виключенням з формули коефіцієнта коригування ринкової вартості ціни транспортних засобів залежно від пробігу, такі зміни вплинули на результат обчислення ринкової вартості ціни авто.
 
Крім того, абзацом 2 підпункту 267.2.1 статті 267 ПКУ чітко визначено, що середня ринкова вартість легкового автомобіля визначається виходячи з року випуску авто. 
Проте, у зміненій новій методиці формула розрахунку не враховує такий показник, як рік випуску авто, а застосовується строк експлуатації авто. 
А такі показники є неспівставними, така невідповідність впливає на визначення ринкової вартості ціни авто. 
 
Важливо знати, що внесеними 21.06.2017 року змінами до методики, визначено процедуру за якою необхідно діяти у випадку, якщо на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку відсутня інформація щодо марки, моделі авто. У такому разі, за зверненням ДФС, або фізичної особи - власника авто, Міністерство економічного розвитку визначить середню ринкову вартість такого авто, доповнить перелік авто та розмістить таку інформацію на своєму веб-сайті. 
 
Проте, необхідно звернути увагу, що законодавець не визначив строк, відповідно до якого Міністерство економічного розвитку повинно опублікувати такий перелік об'єктів оподаткування.
 
Наразі, застосування нової методики для обрахунку середньої ринкової вартості авто в 2017 році, на нашу думку є сумнівною з погляду на наступні законодавчі невідповідності. 
 
Як вже зазначалося, нормами ПКУ визначено, що середня ринкова вартість легкового автомобіля визначається за методикою, яка затверджена Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня звітного року, при цьому перелік авто розмішується на веб-сайті Міністерства економічного розвитку до 01 лютого звітного року.
 
Виходячи з того факту, що станом на 01.01.2017 року не існувало методики, яка б відповідала нормам ПКУ, адже, нову методику було затверджено 21.06.2017 року. Це означає, що стара методика взагалі не могла застосовуватися для визначення об'єктів оподаткування транспортним податком.
 
А отже, на наш погляд, в 2017 році немає жодних підстав для застосування нової методики, яка затверджена після 01 січня 2017 року. А застосування старої методики не відповідає нормам ПКУ (абз.2 п.п.267.2.1).
 
Відтак, усі перераховані вище невідповідності безумовно ускладнюють порядок адміністрування транспортного податку в 2017 році для контролюючих органів, так як в термін до 01 липня, відповідно до норм ПКУ, фіскальні органи повинні були надіслати/вручити фізичній особі-власнику авто, рішення про сплату транспортного податку.
 
Наразі, яка все ж таки методика була застосована для визначення самого об'єкту оподаткування транспортним податком у 2017 році? 
 
Це ставить в першу чергу під сумнів правильність визначення самого об'єкту оподаткування, та відповідно винесені контролюючими органами рішення про сплату транспортного податку фізичними особами - власниками авто. 
 
Крім того, у контролюючих органів в 2017 році існували певні проблеми відносно організації процесу винесення податкових повідомлень-рішень, які необхідно було винести по строку (до 01 липня), а нову методику було затверджено тільки 21.06.2017 року, а стара методика не відповідала нормам ПКУ. 
 
Адже, для винесення податкових повідомлень-рішень фізичним особам - власникам авто, контролюючим органам необхідна інформація, яка розмішується на веб-сайті Міністерства економічного розвитку стосовно переліку авто, які є об'єктом оподаткування транспортним податком. 
 
Наразі, існують проблеми з забезпеченням фіскальних органів витратними матеріалами (конверти, марки, тощо) самого процесу доставки кореспонденції до адресату та інше, про що було зазначено в наших публікаціях по земельному податку. Такі проблеми є актуальними і для організації процесу адміністрування та стягування транспортного податку.
 
Отже, відповідно до вищезазначеного щодо оподаткування транспортним податком фізичних осіб-власників авто, на нашу думку, існують не врегульовані процедури відносно механізму визначення середньої ринкової вартості легкового автомобіля (з формули розрахунку виключено коефіцієнт коригування ринкової вартості ціни транспортних засобів залежно від пробігу; рік випуску авто), що впливає на визначення самого об'єкту оподаткування транспортним податком, не врегульований механізм адміністрування та стягування транспортного податку. 
 
А отже з наведеного вище слід зазначити, що власники авто - фізичні особи мають бути законодавчо обізнаними з питання оподаткування транспортним податком, знати та розуміти діючий механізм стягування контролюючими органами транспортного податку. Адже, це дасть чітке розуміння своїх прав та зобов'язань стосовно сплати транспортного податку.
 
 
З повагою, керівник податкового та митного департаментуНаталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group