Завантаження сайту

Відшкодування шкоди, заподіяної правоохоронцями під час кримінального провадження, - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Відшкодування шкоди, заподіяної правоохоронцями під час кримінального провадження, - Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group
05.11.2018

В ході кримінальних проваджень часто підлягає вилученню рухоме майно свідків, підозрюваних, обвинувачених та майно юридичних осіб, серед якого, як правило, цінні речі, які потребують відповідних умов зберігання. Правоохоронці не завжди витримують такі умови, що призводить до псування або знищення майна.

В таких випадках виникає питання про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями чи бездіяльністю правоохоронців у кримінальних провадженнях.

Частина 4 статті 168 КПК України передбачає, що після тимчасового вилучення майна уповноважена службова особа (у відповідному кримінальному провадженні) зобов'язана забезпечити зберігання майна в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Порядком зберігання речових доказів стороною обвинувачення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 № 1104, визначені правила зберігання речових доказів. Пунктом 5 Порядку встановлено, що основною умовою зберігання речових доказів має бути забезпечення збереження їх істотних ознак та властивостей. Забороняється зберігання речових доказів в умовах, що можуть призвести до їх знищення чи псування.

Тимчасово вилучене майно повертається власнику в наступних випадках:

- прокурором, за його постановою в разі якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним;

- за ухвалою слідчого судді, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора (слідчого) про арешт майна;

- у разі скасування арешту.

І відповідно, повертатись майно повинно власнику у належному виді та стані.

В разі псування або пошкодження майна у власника є всі підстави звернутись до суду з позовом про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. На даний час існує судова практика з цих питань. На жаль, відмов у задоволенні таких позовів нараховується більше ніж задоволень. Однак обґрунтований і процесуально правильно складений позов є запорукою успіху.

Позитивним є досвід у судовій практиці – рішення у справі ВС/КГС (№910/19960/15 від 21.09.18) про залишення в силі рішення господарського суду про задоволення позову.

Доведенню позивачем в суді безумовно будуть наступні обставини і факти:

  • підтвердження факту передачі майна правоохоронцям (тимчасове вилучення, обшук)
  • підтвердження факту отримання власником під час повернення зіпсованого або пошкодженого майна.
  • обґрунтування в позові причинно-наслідкового зв’язку між незаконними діями (бездіяльністю) правоохоронців, в обов’язки яких покладено забезпечення збереження вилученого майна, та псуванням або пошкодженням майна.
  • та інші відомі позивачу важливі факти, які вказуватимуть на вину правоохоронців  в пошкодженні або псуванні майна.

 

Підсумовуючи, можемо порадити, в будь-якому випадку звертатись до суду з приводу відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої в наслідок дій або бездіяльності правоохоронців. Це сприятиме збільшенню судової практики з цього питання і допоможе в майбутньому отримувати більш правильні і об’єктивні судові рішення. 

З повагою,

Вікторія Горожанова

ID Legal Group

Вікторія Горожанова

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group