Завантаження сайту

Все, що Вам потрібно знати про: «Сплату транспортного податку фізичними особами у 2018 році». – Наталія Сухарєва, аудитор ID Legal Group

Все, що Вам потрібно знати про: «Сплату транспортного податку фізичними особами у 2018 році». – Наталія Сухарєва, аудитор ID Legal Group
14.03.2018
       Юридичне об’єднання ID Legal Group розпочинає цикл публікацій «Все, що Вам потрібно знати про...». Перший матеріал циклу присвячений сплаті фізичними особами – власниками автомобілів транспортного податку. В статті враховані відповідні зміни, які набрали чинності у 2018 році.
 
       Сподіваємося, що інформація у форматі «питання-відповідь» буде корисною для громадян – платників транспортного податку.
 
       Хто є платником транспортного податку та що є об’єктом оподаткування?
 
       Платник транспортного податку – це фізична особа, яка є власником легкового автомобіля (2013-2018 років випуску). Середня ринкова вартість такого автомобіля складає понад 1 396 126 грн.
 
       Крім того, такий автомобіль повинен бути у відповідному переліку транспортних засобів, який розміщується на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
 
       Чи може власник автомобіля самостійно оцінити середню ринкову вартість свого транспортного засобу?
 
       Фізична особа – власник автомобіля може самостійно оцінити вартість свого автомобіля. Для цього потрібно занести дані автомобіля до калькулятора, який визначить приблизну середню ринкову вартість транспортного засобу.
 
       Хто розраховує транспортний податок фізичним особам та за який період здійснюється нарахування такого податку?
 
       У 2018 році транспортний податок фізичним особам – власникам автомобілів розраховують виключно контролюючі органи за місцем реєстрації такої фізичної особи.
 
       Нарахування транспортного податку здійснюється за звітний період – 2018 рік.
 
       Хто виносить рішення про сплату транспортного податку та в який граничний термін вручається таке рішення?
 
       Контролюючий орган, згідно з розрахунком, виносить рішення про сплату транспортного податку та надсилає/вручає фізичній особі – власнику автомобіля податкове повідомлення-рішення за місцем реєстрації такої особи в термін до 01.07.2018 року.
 
       Який розмір ставки транспортного податку?
 
       Для фізичної особи – власника автомобіля визначена фіксована ставка транспортного податку. Вона становить – 25 000 грн. за кожний автомобіль, якій є у власності такої особи і підпадає під законодавчо визначені критерії. Ця норма зберігається і в 2018 році.
 
       Якщо автомобіль придбано протягом 2018 року, чи є його власник платником транспортного податку у 2018 році?
 
       Якщо фізична особа придбала автомобіль у 2018 році, то такий транспортний засіб підпадає під законодавчо визначені критерії. Особа буде платником транспортного податку, починаючи з місяця в якому набуто право власності на такий автомобіль.
 
       Який розмір транспортного податку буде сплачувати фізична особа, яка придбала автомобіль протягом 2018 року?
 
       У разі придбання фізичною особою протягом 2018 року автомобіля, транспортний податок розраховується контролюючим органом пропорційно до кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця набуття права власності на такий автомобіль.
 
       Формула розрахунку транспортного податку буде наступною:
 
       (25 000 (фіксована ставка): 12 (місяців)) х кількість місяців до кінця року
 
       Приклад: фізична особа є власником автомобіля з березня 2018 року.
       Кількість місяців до кінця року = 10 (березень - грудень).
       Розрахунок транспортного податку: (25 000 (фіксована ставка): 12 (місяців)) х 10(кількість місяців до кінця року) = 20 833,40 грн.
 
       Протягом 2018 року право власності на авто переходить від одного власника до іншого, який розмір транспортного податку будуть сплачувати попередній та новий власники автомобіля?
 
       У разі переходу права власності на автомобіль від одного власника до іншого протягом 2018 року, транспортний податок буде розраховуватися контролюючим органом для двох власників (попередньому та новому).
 
       За попереднім власником, буде враховано період з 01 січня 2018 року до початку місяця втрати права власності на автомобіль.
 
       За новим власником, розрахунок буде здійснюватися з місяця набуття права власності на автомобіль і до кінця року (до грудня включно).
 
       Це стосується виключно автомобілів (при переході права власності), які підпадають під законодавчо визначені критерії. Вартість автомобіля повинна бути більше 1 396 126 грн. та автомобіль повинен бути у списку ТЗ, які публікуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України станом на 01.02.2018 року.
 
       У разі переходу права власності на автомобіль від одного власника до іншого протягом 2018 року, коли новий власник авто сплачує транспортний податок?
 
       У випадку, коли перехід права власності на автомобіль від одного власника до іншого здійснюється протягом 2018 року, новий власник автомобіля сплачує транспортний податок тільки після отримання від контролюючого органу податкового повідомлення-рішення про сплату такого податку. Важливо знати, що таке рішення складається контролюючим органом лише після отримання інформації від органів внутрішніх справ про перехід права власності на транспортний засіб.
 
       Які передбачені строки сплати транспортного податку фізичною особою за 2018 рік?
 
       Фізична особа – власник автомобіля сплачує транспортний податок за 2018 рік протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення про сплату такого податку.
 
       Які передбачені дії фізичної особи у випадку, коли власник автомобіля виявляє невідповідності даних щодо нарахованого контролюючими органами транспортного податку?
 
       Якщо фізична особа – власник автомобіля отримує податкове повідомлення-рішення про сплату податку та виявляє певні невідповідності (або в сумі нарахованого податку, або в розмірі ставки), така особа має право подати заяву до контролюючого органу про проведення звірки. Заява подається до контролюючого органу за місцем реєстрації такої особи. Крім того, така фізична особа – власник автомобіля повинна подати разом з заявою оригінали документів, які підтверджують право власності на такий автомобіль, або документ, якій підтверджує перехід права власності на автомобіль, або інші документи, які впливають на визначення вартості автомобіля.
 
       Коли, за результатами проведеної звірки, контролюючий орган виявляє розбіжності між даними фізичної особи та даними контролюючого органу, то проводить перерахунок раніше нарахованого транспортного податку та надсилає/вручає нове рішення. Раніше складене та вручене фізичній особі податкове повідомлення-рішення вважається скасованим.
 
       Крім того, нормами чинного законодавства передбачено право фізичної особи – власника автомобіля на оскарження в адміністративному порядку податкового повідомлення-рішення. Власник має здійснити це протягом 30 днів з дня наступного за днем надходження рішення.
 
       Яку відповідальність буде нести фізична особа – власник авто, якщо особа отримала від контролюючого органу рішення, але не сплатила транспортний податок?
 
       Якщо фізична особа – власник автомобіля отримала від контролюючого органу повідомлення-рішення, але не сплатила транспортний податок протягом 60 днів, з дня вручення такого рішення, передбачена відповідальність у вигляді штрафу та пені. Розмір штрафу становитиме від 10% до 20% (в залежності від кількості днів несплати податку).
 
       Яка передбачена відповідальність для фізичної особи – власника авто, якщо така особа не отримала від контролюючого органу податкове повідомлення-рішення та не сплатила транспортний податок?
 
       Відповідальною особою з визначення/нарахування суми транспортного податку є виключно контролюючий орган. Тому фізична особа не несе відповідальності за несплату транспортного податку.
 
       У якому випадку вважається, що податкове повідомлення-рішення вручено фізичній особі – власнику авто?
 
       Нормами чинного законодавства визначено, що рішення вважається врученим фізичній особі в наступних випадках:
 
       - якщо рішення надіслано на адресу за місцем проживання з повідомлення про вручення;
 
       - вручено особисто такій фізичній особі або її представникові.
 
       Звертаємо особливу увагу на випадки, коли пошта не може вручити рішення фізичній особі – власнику автомобіля:
 
       - якщо така особа відмовляється прийняти рішення;
 
       - якщо така особа відсутня за місцем її реєстрації.
 
       У цих випадках рішення вважається врученим у день, якій зазначено поштою у повідомленні про вручення, з зазначенням причини такого невручення.
 
       Це означає, що така особа повинна сплатити транспортний податок. У випадку несплати передбачена відповідальність у вигляді штрафу та пені.
 
       Якщо контролюючим органом не винесено податкове повідомлення-рішення про нарахування та сплату транспортного податку за звітний 2018 рік та не надіслано/не вручено таке рішення фізичній особі – власнику авто, то чи має право контролюючий орган нарахувати транспортний податок пізніше?
 
       Фіскальні органи мають право нарахувати транспортний податок за 2018 рік протягом 1095 днів (трьох років) від останнього дня граничного строку сплати транспортного податку за 2018 рік.
 
 
З повагою, Наталія Сухарєва
 
керівник податкового та митного департаменту
Юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group