Завантаження сайту

Все, що Вам потрібно знати про: «Сплату земельного податку фізичними особами у 2018 році». - Наталія Сухарєва, аудитор ID Legal Group

Все, що Вам потрібно знати про: «Сплату земельного податку фізичними особами у 2018 році». - Наталія Сухарєва, аудитор ID Legal Group
21.03.2018

Юридичне об’єднання ID Legal Group продовжує цикл публікацій «Все, що Вам потрібно знати про...». Пропонуємо Вашій увазі другий матеріал циклу - сплата земельного податку фізичними особами. В статті враховані відповідні зміни, які набрали чинності у 2018 році.

Сподіваємося, що інформація у форматі «питання-відповідь» буде корисною для громадян – платників земельного податку.

 

Хто сплачує земельнийподаток та що є об’єктом оподаткування?

Фізичні особи, яким належить право власності на земельні ділянки, повинні сплачувати земельний податок. А отже, об’єктом оподаткування є земельні ділянки, які знаходяться у власності таких осіб.

 

Хто повинен визначити (розрахувати) земельний податок, який треба сплатити до бюджету?
Розраховують та визначають суму податку, яку треба сплатити в бюджет, виключно контролюючі органи за місцем знаходженням такої земельної ділянки.
 

За який період будуть нараховувати контролюючі органи земельний податок у 2018 році?

У 2018 році контролюючі органи будуть нараховувати земельний податок за звітний 2018 рік.

 

Хто виносить рішення про сплату земельного податку та у якій термін вручається таке рішення?
Рішення про сплату земельного податку надсилається контролюючим органом поштою або вручається платнику податку за місцем його реєстрації в термін до 01.07.2018 року.
Законодавством встановлені строки сплати податку - протягом 60 днів з дня вручення рішення.
 

Що є базою оподаткування земельним податком?

Базою оподаткування земельним податком - є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації. У випадку, якщо така грошова оцінка землі відсутня, базою оподаткування буде площа земельної ділянки.

 

Яким чином здійснюється розрахунок по нарахуванню земельного податку контролюючими органами?

Якщо у власника земельної ділянки є нормативно грошова оцінка (НГО), то розрахунок земельного податку здійснюється контролюючим органом наступним чином:

вартість земельної ділянки (згідно НГО) х ставку земельного податку (встановлюється виключно рішенням органу місцевої влади на територіях, де знаходяться земельні ділянки, та не може бути більшою ніж 3% від НГО).

 

Яким чином контролюючі органи отримують інформацію щодо нормативно грошової оцінки земельних ділянок?

З 01.01.2018 року внесені зміни стосовно процедури отримання контролюючими органами інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
За законодавчо визначеною процедурою, отримання контролюючими органами інформації про НГО здійснюється наступним чином. Державне агентство земельних ресурсів направляє до фіскального органу інформацію (в електронному вигляді)щодо проведеної нормативно грошової оцінки земельних ділянок станом на 01.02.2018 року. Таку інформацію контролюючий орган оприлюднює на своєму офіційному сайті.
Таким чином, на офіційному сайті фіскального органу розміщується зведена інформація про розмір встановлених ставок земельного податку та нормативну грошову оцінку земельних ділянок, на відповідних територіях.
 

За яких умов вважається, що земельна ділянка є належним чином оформленою?

 

Якщо земельна ділянка зареєстрована у Державному земельному кадастрі та має кадастровий номер, то така земельна ділянка вважається законодавчо оформленою.

 

Де фізична особа може отримати про нормативно грошову оцінку земельної ділянки?

 

Кожна фізична особа, якійналежить право власності на земельну ділянку, має право отримати інформацію стосовно своєї ділянки за її кадастровим номером. Для цього потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг або замовити витяг (в електронному вигляді) про нормативну грошову оцінку землі на сайті Держгеокадастру (https://e.land.gov.ua/).

Для отримання послуги Держгеокадастру,фізичній особі необхідно здійснити наступні дії:

- зайти на вищезазначену інтернет-адресу;

- зареєструватися в електронному кабінеті за допомогою електронної пошти або електронного цифрового підпису або платіжної картки банку (BankID);

- у вікні електронного кабінету «Е-сервіси», у розділі «НГО» для отримання витягу, заповнити замовлення Обов’язково вказати: кадастровий номер земельної ділянки, ПІБзамовника, інші поля форми замовлення, надати згоду на оброблення персональних даних замовника та «відправити» замовлення;

- після опрацювання запиту, на електронну адресу замовника, надійде лист з інформацією - як отримати замовлений витяг з технічної документації НГО.

 

Послуга надається безкоштовно. Термін виконання - не більше трьох робочих днів, з дати отримання замовлення.

 

Який визначений термін сплати земельного податку фізичною особою?

 

Фізична особа - власник земельної ділянки повинна сплатити податок протягом 60 днів з дня вручення рішення про сплату.

 

Чи передбачена відповідальність для фізичної особи-власника земельної ділянки у разі отримання рішення та несплати земельного податку до бюджету,у законодавчо визначений термін?

 

У випадку отримання рішення від контролюючого органу та несплати податку протягом 60 днів, законодавством передбачена відповідальність у вигляді штрафу та пені.

 

У якому разі вважається, щоподаткове рішення є врученим?

 

Порядок, коли рішення про сплату земельного податку вважається врученим, аналогічний порядку, якій визначений для транспортного податку та податку на нерухоме майно. Детально така інформація викладена в публікації «Все, що Вам потрібно знати про: сплату транспортного податку фізичними особами у 2018 році» (http://id-legalgroup.com/ua/blog/vse-chto-vam-nuzhno-znat-o-uplate-transportnogo-naloga-fizicheskimi-litsami-v-2018-godu-Natalya-Sukhareva-auditor-ID-Legal-Group)

 

Чи може власник земельної ділянки самостійно сплатити земельний податок?

 

Чинним законодавством передбачена можливість самостійної сплати земельного податку фізичною особою через каси сільських або селищних рад, за місцезнаходженням такої земельної ділянки. Нарахування такого податку здійснюють посадові особи відповідних рад.

 

Чи передбачено нормами ПКУ пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб, які є власниками земельної ділянки?

 

Від сплати земельного податку, відповідно до законодавства, звільняються наступні особи:

 

- інваліди першої і другої групи;

- фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

- пенсіонери за віком;

- ветерани війни та особи, на яких поширюється дія ЗУ «Про статус ветеранів війни»;

- фізичні особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та офіційно визнані законом.

 

Довідково: з 01.01.2018 року, у зв'язкузі змінами до законодавчих актів, скасовано обмеження застосування пільги до однієї ділянки.

 

Відтепер, застосування пільг поширюється на ділянки за кожним видом використання, у межах граничних норм. До 2018 року ця пільга стосувалася лише однієї ділянки кожного виду.

 

Якщо протягом 2018 року право власності на ділянку переходить від одного власника до іншого,як будуть сплачувати податок попередній та новий власник?

 

У випадку переходу права власності на земельну ділянку протягом 2018 року, сплата земельного податку має наступний порядок:

 

1) попередній власник землі сплачує податок за період з 01.01.2018 року до початку місяця, в якому припинилося його право власності на таку ділянку;

2) новий власник землі повинен сплатити податок з місяця, в якому він набув право власності.

 

Контролюючий орган надсилає або вручає рішення про сплату податку новому власнику тільки після отримання інформації про перехід права власності на ділянку.

 

Інший випадок, коли перехід права на ділянку відбувається після 01.07.2018 року, а рішення про сплату податку вже було врученим попередньому власнику. В цьому випадку,фіскальний орган складає та вручає попередньому власнику нове рішення, за законодавчо визначений період. Відповідно, попереднє рішення вважається скасованим.

 

Які дії фізичної особи - власника ділянки, якщо вона виявляє невідповідності даних щодо, нарахованого контролюючими органами, земельного податку?

 

У випадку виявлення невідповідності даних (площа ділянки, право на користування пільгою, розмір ставки податку, нарахована сума податку), фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для проведення звірки даних.

 

Якщо контролюючий орган виявляє такі розбіжності, на підставі наданих до перевірки фізичною особою оригіналів документів, то здійснює, протягом 10 робочих днів, перерахунок податку та надсилає/вручає такій особі нове податкове рішення. Видане попереднє рішення вважається скасованим.

 

Окрім вищезазначеного, власник ділянки має право в адміністративному порядку оскаржити рішення протягом 30 днів, які настають з наступного дня за днем отримання рішення.

 

Чи передбачена відповідальність для фізичної особи, якщо вона не отримала від контролюючого органурішення та не сплачує земельний податок?

 

У випадку, якщо контролюючий орган не виносить рішення про сплатуподатку або у разі якщо фізична особа не отримує таке рішення, відповідальності власника земельної ділянки чинним законодавством не передбачена.
 

Якщо фізична особа не отримала від контролюючого органу рішення про сплату податку, проте має бажання його сплатити, які передбачені законодавством дії для такої особи?

 

У випадку, коли особа не отримує рішення, або така особа - власник ділянки має право на користування пільгою, або змінюється власник такої земельної ділянки, або інший випадок, то така особа має право звернутися до фіскального органу за місцем знаходженням земельної ділянки та надати відповідні документи.

 

Чи має право контролюючий орган нарахувати земельний податок за звітний 2018 рік після законодавчо визначеного терміну - 01.07.2018 року?

 

У зв'язкуз внесеними змінами до ПКУ, з 01.01.2018 року контролюючі органи мають право нарахувати фізичним особам, які є власниками земельних ділянок, земельний податок за 2018 рік не пізніше закінчення 1095 дня (трьох років)від останнього дня граничного строку сплати земельного податку за 2018 рік.
 
Чи застосовуються до фізичної особи штраф та пеня за несвоєчасну сплату земельного податку, якщо контролюючий орган не вручив такій особі рішення про сплату податку до 01.07.2018 року?
 
З 01.01.2018 року, відповідно до ПКУ, фізична особа – власник земельної ділянки звільняється від штрафу та пені за несвоєчасну сплату земельного податку, якщо контролюючий орган не надіслав або не вручив рішення у строк до 01.07.2018 року.
 

З повагою, Наталія Сухарєва

керівник податкового та митного департаменту

Юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group