Завантаження сайту

Посилення соціального захисту шляхом посилення контролю. Докладно про новий порядок взаємовідносин із Фондом соцстраху, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Посилення соціального захисту шляхом посилення контролю. Докладно про новий порядок взаємовідносин із Фондом соцстраху, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group
25.10.2018

З 1 жовтня набули чинності важливі нововведення стосовно фінансування застрахованих осіб шляхом матеріального забезпечення, передбачені Законом про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

З моменту оприлюднення законодавчих змін у липні поточного року для роботодавців/страхувальників  надана значна  кількість консультацій та роз`яснень як посадовими особами  Фонду соціального страхування (далі - ФСС) так і незалежними експертами.

А ті, хто вже мав нагоду у жовтні подавати заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування, в повній мірі переконався що зміни торкнулися всього механізму взаємодії робочих органів Фонду соцстраху із роботодавцями.

Законодавчим підґрунтям для змін є викладені у новій редакції Порядки про фінансування та призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затверджені постановами  правління ФСС від 19.07.2018 р. №11 та №12 відповідно. Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, зазнало оновлення на підставі постанови Фонду від цієї ж дати за №13.

Отже докладніше про новий порядок фінансування, обчислення страхового стажу, функціонування комісії (уповноваженого) із страхування, подання нової заяви-розрахунку та подальшого звітування за отриманими коштами.

У разі настання страхового випадку, комісія приймає рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі у встановлені строки для розгляду, зокрема для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах - протягом 10 днів після отримання документів від застрахованої особи. А саме, листка непрацездатності ( у випадку якщо застрахований – працівник за основним місцем роботи), а також інших документальних підтверджень, якщо застраховані відносяться до пільгованих категорій та/або є сумісниками.

Для обчислення та підтвердження  страхового стажу особи, з метою встановлення відсотку оплати, необхідна трудова книжка працівника (або її копія — для сумісників), а також для підрахунку страхового стажу за періоди з 01.01.2011, спеціальні довідки, які видаються органами Пенсійного фонду (подейкують що вже можна отримати від Пенсійного спеціальну довідку «Дані про трудовий та страховий стаж»). Як і раніше, рішення комісії оформляється протоколом, щоправда  оновлена його форма (яка діє з липня), дещо скоротилася за рахунок таблиці про путівки.

Не пізніше 5 робочих днів від дати прийняття рішення страхувальник-роботодавець повинен подати Фонду належним чином оформлену та підписану відповідальними особами заяву-розрахунок. Другий примірник разом з документами, на підставі яких призначене матеріальне забезпечення, страхувальник залишає у себе.  Відмітка про отримання Фондом  на другому примірнику заяви зайвою не буде. Треба підкреслити важливість відповідного відображення призначених сум у реєстрах бухгалтерському обліку страхувальника – це беззаперечна норма Постанови №12.

ФСС здійснюється камеральна перевірка інформації та даних наведених у заяві, та, якщо розрахунок містить помилки, ФСС відмовляє у фінансуванні та заява повертається страхувальнику із відповідними коментарями. Слід звернути увагу, що ФСС неодноразово інформував платників про найпоширеніші помилки  при розрахунках соцвиплат, зокрема лікарняних. Серед них це неправильне визначення розрахункового періоду та/або  сум заробітної плати для визначення її середньоденного розміру. На сьогоднішній день розрахунковий період, визначений в загальному порядку, складає 12 календарних місяців. При цьому із нього виключаються повні місяці, в яких застрахована особа не працювала з поважних причин ( в тому  числі в зв’язку із тимчасовою непрацездатністю, відпусткою за власний рахунок, тощо). Розмір середньоденної зарплати обмежується максимальною величиною бази нарахування єдиного внеску. Також, непоодинокі  випадки коли матеріальне забезпечення помилково призначається особам в зв’язку  із хворобою яка виникла на підставі алкогольного сп’яніння.

Якщо помилки відсутні, ФСС здійснює фінансування соцвиплат протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку

Що стосується виплати зазначених коштів, то після надходження їх на окремо відкритий рахунок страхувальника останній зобов’язаний буде здійснити виплату матеріального забезпечення застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.

Після проведення виплат матеріального забезпечення застрахованим особам, роботодавець протягом місяця з дня проведення  таких виплат має надіслати до робочого органу Фонду повідомлення про проведення виплат за формою, визначеною Порядком. 

Щодо заповнення та подання нової заяви-розрахунку для надання матеріального забезпечення слід зазначити наступне.

Оновлена форма складається із титульної сторінки та п’яти додатків  по кожному виду  матеріального забезпечення окремо. Детальне роз’яснення щодо заповнення форми надано на офіційному сайті ФСС ще у вересні.

Заява-розрахунок також може бути подана страхувальником (роботодавцем) у електронному вигляді із застосуванням ЕЦП (із залишенням у роботодавця роздрукованого примірника), за умови укладання з Фондом відповідного договору. Приємна новина, що Примірний договір про подання електронних документів до ФСС вже затверджений наказом виконавчої дирекції ФССУ від 25.09.2018 р. №442-од ( до цього часу існувала можливість подання в електронному вигляді тільки звітної форми №4).

Подальше звітування за отриманими коштами соцстраху, передбачено шляхом подання Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (додаток 2 Порядку №12), при цьому  сума вказується з урахуванням обов’язкових платежів, які були сплачені з отриманої суми фінансування. За наявності обґрунтованих підстав не виплати роботодавцем/страхувальником коштів застрахованій особі  (тривала хвороба, відрядження або з інших причин), в результаті чого сума профінансованих витрат не співпадає з виплаченою застрахованим особам, ці суми можуть бути депоновані. Після виплати відповідної суми страхувальник повинен надіслати додаткове повідомлення.

Якщо протягом трьох місяців вищенаведеної інформації від роботодавця/страхувальника про виплати не надійде, буде здійснена перевірка  виконавчою дирекцією ФСС щодо використання страхувальником коштів. А зважаючи на те що мова йде про бюджетні кошти, необхідність цільової та своєчасної їх виплати роботодавцями/страхувальниками очевидна.

Наостанок про відповідальність, за порушення порядку використання коштів соцзабезпечення. Роботодавці повинні не тільки повністю відшкодувати ФСС неправомірно витрачене, а й сплатити штраф в розмірі 50 відсотків зазначеної суми.

З повагою,

Тетяна Савчук

Керівник практики трансфертного ціноутворення та аудиту

ID Legal Group

Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group