Завантаження сайту

Заміна боржника у зобов'язанні. Практика ВСУ.

Заміна боржника у зобов'язанні. Практика ВСУ.
13.07.2017
       Правове врегулювання питання, яке стосується заміни сторони у зобов’язанні на сьогоднішній день стало дуже актуальне при здійсненні господарської діяльності та захисті особистих інтересів. Воно виникає тоді, коли одна сторона не виконує своїх зобов’язань, при ліквідації підприємств чи заміні, або ж за бажанням кредитора, не зважаючи на те, чи  порушував кредитор умови договору.
 
       Перш за все, хочемо зазначити, що заміна сторони в зобов’язанні можлива у всіх зобов’язаннях, вразі коли це законом та/або договором не заборонено. Основні правила, які регулюють дане питання передбачені та викладені у Главі 47 ЦКУ, а заміна сторони в фінансовому зобов’язанні, тобто договір факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги), викладені у Главі 73 ЦКУ.
 
       Проаналізувавши вказані норми, стає зрозумілим, що за бажанням однієї сторони та (в разі необхідності) за згодою іншої сторони може бути проведено вищезазначену заміну.
 
       В свою чергу, з цього приводу ВСУ роз’яснив, що стаття 520 ЦК страхує кредитора від непередбачуваного та неочікуваного ризику невиконання зобов’язання внаслідок заміни особи боржника.
 
       Згода кредитора є необхідною умовою у зв’язку з тим, що боржник завжди має істотне значення для кредитора. Кредитор завжди розраховує на наявність можливостей (платоспроможності, наявність майна і тд.) у боржника виконати свої зобов’язання.
 
       ВСУ акцентує увагу на тому, що чинним законодавством встановлено правочин вчиняється у тій формі, на підставі якого виникло зобов’язання. В свою чергу, форма згоди, яка надається кредитором - законом не передбачено.
 
       Протокол загальних зборів учасників первісного кредитора, у якому зафіксовано рішення загальних зборів учасників про згоду на заміну боржника за договором позики, є доказом згоди кредитора на заміну боржника у зобов’язанні.
 
       Узагальнюючи все вищенаведене, стає зрозумілим, що питання пов’язане з відступленням права грошової вимоги, на сьогоднішній день, є достатньо актуальним в сучасній діловій сфері. В свою чергу, не треба забувати, що при врегулювання даного питання, дотримуватись всіх вимог до процедури, які визначені законом, є нашим з вами обов’язком.
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group