Завантаження сайту

Земельний податок без цільового призначення. Лінивий платить більше, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Земельний податок без цільового призначення. Лінивий платить більше, - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group
19.09.2018

Кожна ділянка землі відрізняється від іншої своїм розташуванням, оцінкою і, природно, своїм призначенням. Визначає статус ділянки держава. Все, що стосується землі в Україні, регулюється Земельним кодексом. У ньому ж присутнє таке поняття як «цільове призначення» землі, яке зазвичай вказується в держакті про право власності або іншому правовстановлюючому документі. Власник (користувач) землі повинен використовувати землю суворо за призначенням, зазначеному в правовому документі. У Держземкадастрі, як єдиній державній геоінформаційній системі, міститься інформація про кількісну і якісну характеристику земель, їхню нормативно-грошову оцінку, а також цільове призначення земельних ділянок.

Дані, які містяться в держземкадастрі є основними для нарахування земельного податку. А саме, сума податку безпосередньо залежить від розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки. З 2017 року діє новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений наказом Мінагропрому України від 25.11.2016 року №489. Згідно Порядку розрахунок нормативно-грошової оцінки земель безпосередньо залежить, в тому числі, від коефіцієнта, встановленого на підставі Класифікації, що характеризує функціональне (цільове) використання земельної ділянки. Якщо ж в Держземкадастрі така інформація відсутня, при розрахунку оцінки землі застосовується збільшений коефіцієнт.

Наказом Мінагропрому України від 27.03.2018 №162, з 17.07.2018 року введені нові збільшені коефіцієнти нормативної грошової оцінки земель населених пунктів.

Зокрема, для земельних ділянок, інформація про які не внесена до відомостей Держземкадастру або по ним відсутній код Класифікації видів цільового призначення, застосовується коефіцієнт зі значенням 3,0 (до цього часу застосовувався коефіцієнт 2,0).

Тобто, відсутність коду класифікації видів цільового призначення земель або помилки при їх внесення в Держземкадастр виражається вже в значнішому грошовому розмірі. Не можна обійти увагою і той момент, коли землекористувачі свідомо не розкривали цільове призначення своїх ділянок, так як встановлені коефіцієнти за відсутньою інформацією були менше ніж якби така інформація була внесена до кадастру. Тепер державними органами надано спонукальний мотив для землекористувачів щодо наповнення як бюджету, так і інформаційної бази кадастру.

Що стосується питання сплати земельного податку в бюджет, то необхідно підкреслити наступний суттєвий момент.

Статтею 286 Податкового кодексу України визначено, що в разі зміни протягом року об'єкта та / або бази платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися такі зміни. Також, в цих обставинах, до декларації додається довідка (витяг) про розмір нової нормативної грошової оцінки землі. Тобто, вказане збільшення є підставою для перерахунку (уточнення) задекларованих сум податку.

Якщо платник плати за землю не подав такої податкової декларації протягом зазначеного часу, до нього застосовуються штрафні санкції, передбачені п. 120.1 ст. 120 ПКУ України. А саме, в розмірі 170 грн. за неподання або несвоєчасне подання за перший випадок і 1020 грн. якщо порушення допущено повторно.

Крім цього, стаття 50 ПКУ визначає обов'язок платника, у разі встановлення ним в попередньо поданих деклараціях, заниження податкового зобов'язання, здійснити наступне:

  • подати уточнюючий розрахунок;
  • сплатити суму недоплати;
  • оплатити, до подання такого уточнюючого розрахунку, штраф в розмірі трьох відсотків від суми недоплати.

У разі нездійснення платником вищезгаданого, контролюючий (фіскальний) орган матиме підстави для застосування штрафних санкцій в розмірі 25% від суми недоплати.

Підсумовуючи, всім землекористувачам, у яких в Держземкадастрі відсутній код Класифікації видів цільового призначення земельної ділянки, необхідно врахувати:

  • суми земельного податку підлягають коригуванню в бік збільшення;
  • оптимальним варіантом, який мінімізує можливе витрачання коштів на сплату штрафних санкцій є надання уточнюючого розрахунку, в якому збільшення суми земельного податку розраховано починаючи з 17.07.2018 року;
  • подання уточнюючого розрахунку має супроводжуватися отриманням нової довідки (витягу) про нормативну грошову оцінку земельної ділянки та одночасною її подачею контролюючому органу.

В заключенні хотілося б порекомендувати платникам податку, у яких відсутня необхідна інформація в Держземкадастрі, визначитися щодо необхідності внесення такої інформації в Держземкадстр, в тому числі і про цільове призначення земельних ділянок.

З повагою,

Тетяна Савчук

Керівник практики трансфертного ціноутворення та аудиту

ID Legal Group

Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group