Завантаження сайту

Олег Добровольський: боротьба з тіньовою економікою чи боротьба з малим бізнесом?

Олег Добровольський: боротьба з тіньовою економікою чи боротьба з малим бізнесом?
15.03.2018
       Про зниження ставки ПДВ, ліквідацію 3 групи спрощенців і обмеження для інших груп. Про це в авторській колонці партнера ID Legal Group Олега Добровольського для порталу Finance.UA
 
       Два депутати від Блоку Петра Порошенка зареєстрували у Верховній Раді України законопроект про внесення змін до Податкового кодексу України. Основні ідеї законопроекту – зниження ставки податку на додану вартість (ПДВ) з 20% до 16%, ліквідація третьої групи «єдиного податку», а також обмеження використання першої і другої групи «єдиного податку» для суб’єктів підприємницької діяльності (СПД), які займаються оптовою торгівлею і посередництвом в оптовій торгівлі.
 
       Розберемо по блоках всі за і проти пропонованих змін.
 
       Істотна новація законопроекту – зміна ставки ПДВ з 20% до 16%. Це однозначно позитив, але тільки при дотриманні певних умов. В першу чергу, повинна якісно запрацювати система ризиків з ПДВ (система блокування податкових накладних). Так само розв’язання нагальної проблеми продажу імпортного кредиту, кредиту від виробників тощо. І має бути ліквідований процес «закриття очей» на деякі групи СПД.
 
       В сьогоднішніх реаліях ціна придбання схемного кредиту коливається від 7% до 12%. Відповідно при ставці податку в 20% – ефект економії очевидний.
 
       Якщо буде розв’язана основна задача з ПДВ – що економніше заплатити в бюджет, ніж використовувати схеми з придбання кредиту з метою оптимізації платежів до бюджету – то це дасть подвійний ефект.
 
       На макроекономічному рівні – вихід грошових потоків з тіні і, відповідно, зростання надходжень від ПДВ. На мікроекономічному – полегшить фінансові втрати на сплату податків підприємств і направить вивільнені грошові потоки в інше русло. Тільки ось в яке? Про це треба подумати заздалегідь, щоб не боротися потім.
 
       Що стосується єдиного податку третьої групи, то він здебільшого використовується для оптимізації податків при виплаті заробітної плати співробітникам компаній – це ставка 5% з обороту. Ставкою 3% + ПДВ – мало хто користується як схемою оптимізації. Добре це чи погано в сьогоднішніх реаліях?
 
       Вважаю, що на даному етапі розвитку нашої економіки – це нормально. Тим більше, якщо зменшити ставку ПДВ з 20% до 16%, то частина звільнених потоків якраз і може піти на виплати заробітних плат, в тому числі і через «єдинників».
 
       З одного боку, це дасть ефект звикання до легалізації ПДВ, з іншого – можливість спрямувати частину зекономлених фінансів на заробітні плати.
 
       Так, через ФОП на 3 групі і зі сплатою 5% з обороту, але ми розуміємо, що податкове навантаження на фонд заробітної плати на сьогоднішній день немаленьке. Необхідно також розуміти, що ці гроші, в свою чергу, знову повернуться в загальнодержавний оборот через придбання товарів, робіт і послуг населенням і, відповідно, дадуть як додатковий оборот для торгових підприємств, так і збільшать купівельну спроможність населення.
 
       Скасування єдиного податку має піти наступним етапом такої реформи. Причому паралельно зі зниженням навантаження на фонд заробітної плати і передбаченням простого механізму податкового обліку для малого бізнесу.
 
       Такий покроковий механізм, на мою думку, дасть потрібний ефект як для держави в цілому, так і для бізнесу зокрема.
 
       Що стосується «єдинників» юридичних осіб, які перебувають на 3 групі, то це в більшій частині підприємства сфери послуг і, якщо порахувати їхнє податкове навантаження (як це любить робити ДФС), то до навантаження «єдинників» в 5% дотягується не так багато підприємств, які перебувають на загальній системі оподаткування.
 
       Додамо, що на загальній системі можна і збитки декларувати, і ПДВ не платити за рахунок від’ємного значення, а ще можна відшкодовувати з бюджету і т.д. Напрошується простий логічний висновок, що «єдиноподатники», в питомій вазі, платять до бюджету набагато більше, ніж ті, хто перебуває на загальній системі оподаткування. І, відповідно, більш вигідні державі як з економічної точки зору, так і з точки зору контролю.
 
       Законопроектом пропонується скасувати обмеження використання першої і другої групи «єдиного податку» для суб’єктів підприємницької діяльності, які займаються оптовою торгівлею і посередництвом в оптовій торгівлі. Постає питання доцільності: який економічний ефект від цього вийде, якщо, наприклад, у другої групи обмеження щодо обсягів становлять до 1,5 млн грн на рік?
 
       Законопроект пропонує також введення РРО для «єдинників» 2 групи. Але, знову постає питання ефективності – якщо 2 група не прив’язана до сплати в бюджет від обороту?
 
       Проблема перевищення лімітованого обороту в рік розв’язується шляхом реєстрації ще одного або кількох ФОПів.
 
       Підбиваємо підсумок. Найцінніше в законопроекті 8089, я гадаю, це зменшення ставки ПДВ до 16%. Але обов’язково за умови суворого, правильного і єдиного контролю за системою реєстрації податкових накладних.
 
       Що стосується «єдинників», то до цієї групи треба підходити поступово і підготовлено, бо здебільшого це реальний малий бізнес, який зараз виживає в реаліях нашої економіки з неадекватним курсом валюти і ставками по кредитах. Так, поступово відійти від цієї системи треба, але для цього треба створити правильну платформу для малого бізнесу, щоб платити податки в нашій країні стало вигідно і почесно.
 
 
З повагою, Олег Добровольський
 
партнер Юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group