Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

До 1 липня автомобілістів повідомлять, який транспортний податок вони зобов'язані заплатити, – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group, для газети «Факти і коментарі»

З транспортним податком в нашій країні вийшло … ну, вже як вийшло. Спочатку його скасували. Потім повернули. Потім передумали вводити. І все-таки ввели, але як складову так званого податку на розкіш – тільки для дорогих машин. Однак з'ясувалося, що ввели невчасно і з порушенням законодавчих процедур. Тому ось уже четвертий рік громадяни перебувають у подиві: платити їм транспортний податок чи ні, а якщо так, то кому, коли і скільки. І головне – чи можна його взагалі не платити? З цими питаннями «ФАКТИ» звернулися до партнера юридичної об'єднання ID Legal Group Олега Добровольського.

– Давайте нагадаємо, хто повинен платити транспортний податок і в якому випадку? Ми говоримо тільки про людей, не про фірми.

– Платником транспортного податку є людина, яка володіє легковим автомобілем, який не старіший п'яти років з року його випуску (тобто 2013- 2018 років випуску. – Авт.) і його середня ринкова вартість становить понад 375 мінімальних зарплат. У 2018 році це 1 мільйон 396 тисяч 126 гривень.

– Яка ставка транспортного податку?

– Для фізичної особи – власника автомобіля – була встановлена ​​фіксована ставка транспортного податку. Вона становить 25 тисяч гривень за кожен автомобіль, який підпадає під законодавчо визначені критерії об'єкта оподаткування.

– До речі, про критерії … Як дізнатися, скільки коштує мій автомобіль?

Всі автомобілі, які підпадають під сплату транспортного податку, вказані у відповідному переліку транспортних засобів, який розміщується на офіційному сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Список оновлюється щорічно до першого лютого звітного року.

Причому, починаючи з 2017 року, ситуація спростилася і в розрахунках вартості автомобіля для визначення оподаткування транспортним податком враховуються показники, що вказують марку, модель і рік випуску транспортного засобу, об'єм циліндрів двигуна, тип палива. Виходячи з цього, застосування калькулятора не є необхідністю через відсутність у формулі змінної складової – такої, як пробіг автомобіля, який суттєво впливав на кінцевий результат розрахунку формули. До речі, для визначення вартості легкового автомобіля при продажу цей показник залишився.

Таким чином, на сайті Мінекономрозвитку разом з класичним калькулятором розміщений і спрощений перелік машин у вигляді таблиці в форматі Exel, в якому наведені всі марки і моделі автомобілів, які є об'єктом оподаткування у відповідному році. І власник може самостійно оцінити вартість свого автомобіля. Для цього потрібно внести дані в калькулятор, який визначить середню ринкову вартість транспортного засобу.

А можна просто подивитися в таблицю і по марці, моделі та віку автомобіля визначити, є він об'єктом оподаткування чи ні.

– А якщо автомобіль новий, але вже після ДТП? Може власник самостійно оцінити середню ринкову вартість свого транспортного засобу?

– Норми статті 267 Податкового кодексу України платником транспортного податку визначають власника автомобіля. Виходячи з того, що зазначена стаття передбачає виключний перелік випадків звільнення від сплати податку (придбання автомобіля, зміна власника, спливання п'ятирічного терміну, незаконне заволодіння третьою особою) і всі вони пов'язані з переходом права власності на автомобіль протягом звітного року, платник позбавлений права самостійно оцінити свій автомобіль для сплати транспортного податку.

Крім того, нормами чинного законодавства передбачено, що для визначення транспортного податку використовується виключно середньоринкова вартість автомобіля, а не ринкова. Тобто, якщо після ДТП змінюється фактична вартість такого транспортного засобу, це не звільняє власника від сплати транспортного податку.

Тим більше слід врахувати, що транспортний податок фізичним особам (власникам автомобілів) розраховують виключно контролюючі органи за місцем їх реєстрації.

– Тобто особисто мені, як власнику автомобіля, нічого самостійно рахувати не потрібно?

– Так. Якщо автомобіль підпадає під вищевказані критерії об'єкта оподаткування, контролюючий орган виносить рішення про сплату транспортного податку і надсилає (або навіть особисто вручає) власнику податкове повідомлення-рішення за місцем реєстрації.

– Коли чекати таке повідомлення?

– Згідно зі статтею 267 Податкового кодексу України, це має бути зроблено контролюючим органом до 1 липня 2018 року.

– А коли потрібно заплатити податок?

– Власник автомобіля платить транспортний податок за 2018 рік протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

– За який рік ми платимо транспортний податок?

– Нарахування транспортного податку здійснюється за 2018 рік.

– Наприклад, у людини в 2017 році був дорогий автомобіль, але він його в березні 2018 року продав …

– У такому випадку податковий орган на підставі інформації про перехід права власності на автомобіль нарахує податок за період володіння машиною. Контролююча служба щомісяця отримує інформацію від органів внутрішніх справ щодо осіб, які отримали право власності на легкові автомобілі і зареєстрували його.

Тільки після отримання такої інформації контролюючий орган виносить рішення про сплату транспортного податку та відправляє його новому власнику.

Розрахунок податку здійснюється за двома власникам: попереднім – за період з 1 січня і до початку місяця, в якому втрачено право власності, і новим – з місяця, коли було придбано право власності і до кінця року. За грудень включно.

– Чи можна пояснити на прикладі?

– Ставка транспортного податку становить за рік (тобто за 12 місяців) 25 тисяч гривень. Наприклад, людина продала машину в березні. Тоді він володів нею тільки два місяці, і сума податку складе:

25 000 гривень (сума транспортного податку за рік): 12 місяців х 2 місяці (фактичне володіння автомобілем) = 4166 гривень 67 копійок.

– Припустимо, людина сплатила податок за весь 2018 рік, а в листопаді продасть машину?

– Порядок повернення надмірно сплачених податків у нас універсальний для всіх платників і здійснюється після подання заяви та підтверджуючих документів контролюючому органу, який проводить звірку щодо автомобіля і нарахованої суми податку. Якщо в ході звірки виявляються розбіжності між даними контролюючого органу і фізособи, яка надала оригінали документів про перехід права власності, то контролюючий орган проводить перерахунок нарахованого податку та виносить нове податкове повідомлення-рішення.

– А новому власнику цього авто потрібно самому звернутися до фіскальної службу?

– Ні. У разі, коли перехід права власності на автомобіль від одного власника до іншого здійснюється протягом 2018 року, новий власник платить транспортний податок тільки після отримання від контролюючого органу податкового повідомлення-рішення про сплату такого податку.

При цьому таке рішення виноситься контролюючим органом тільки після отримання інформації від органів національної поліції.

– Тоді таке питання: мені прийшло повідомлення, в якому написано, що у мене у власності є Range Rover 2016 року випуску. А у мене старенька Skoda. Або навіть був Range Rover, але я його в минулому році продала. Що робити?

– Якщо власник автомобіля отримує податкове повідомлення-рішення про сплату податку і виявляє певні невідповідності (наприклад, в сумі нарахованого податку або в розмірі ставки), він має право подати заяву до контролюючого органу про проведення звірки. Заява подається до податкової інспекції за місцем реєстрації.

При цьому власник повинен надати разом із заявою оригінали документів, що підтверджують право власності на такий автомобіль, або документ, який свідчить про перехід права власності на транспортний засіб.

– І що далі?

– За результатами проведеної звірки проводиться перерахунок раніше нарахованого транспортного податку і вручається нове рішення. Попереднє вважається скасованим.

Крім того, власник автомобіля має право оскаржити в адміністративному порядку отримане податкове повідомлення-рішення протягом 30 днів.

– Можна оскаржити нарахування транспортного податку? Є такі випадки?

– Прецеденти були. Так, 27 березня 2018 року Касаційний адміністративний суд, який діє у складі Верховного суду, виніс рішення якраз на користь власника автомобіля. Суд визнав, що грошові зобов'язання по транспортному податку за 2015 рік, які визначалися податківцями, є незаконними.

– А як так вийшло?

– Через порушення термінів прийняття закону про введення транспортного податку.

– Це як?

– У Податковому кодексі України визначено порядок оприлюднення та виконання рішень місцевої ради щодо встановлення місцевих податків і зборів. А точніше, рішення про введення місцевих податків і зборів офіційно оприлюднюється і публікується місцевими радами до 15 липня кожного року, перед початком нового бюджетного періоду, в якому будуть застосовуватися такі введені місцеві податки і збори або внесені зміни в них (тобто в наступному плановому періоді ).

В іншому випадку положення відповідних рішень повинні застосовуватися не раніше початку планового бюджетного періоду.

Причому в цій нормі розмежовуються період опублікування рішення ради (це поточний базовий період, що передує плановому), плановий період (в якому планується ввести місцеві податки і збори) і наступний плановий період, який йде за поточним. Кожен з цих періодів має самостійне правове значення. І очевидно, що такі періоди не збігаються в часі. Зокрема, не може бути плановим період, в якому було прийнято і опубліковано відповідне рішення регіональної ради.

– Якось складно. І при чому тут всі ці періоди опублікування і планові?

– А при тому, що саме через це склалася ситуація, коли стягнення транспортного податку як різновиду податку на майно в 2015 році було визнано незаконним.

– Чому так?

– Положення Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який було прийнято 28 грудня 2014 року, були введені в дію з 1 січня 2015 року.

Таким чином, тільки в 2015 році місцеві ради отримали повноваження і зобов'язання по введенню транспортного податку. Відповідно, тільки після цієї дати регіональні ради мали юридичні підстави для прийняття рішення про введення цього податку.

Тому суд, враховуючи неприпустимість співпадіння періоду опублікування рішення місцевої ради і наступного планового періоду, вирішив, що в 2015 році неможливо було застосування положень закону про реформи, що стосуються введення транспортного податку.

Крім того, відзначимо, що 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 році», який змінив ознаки об'єкта оподаткування. Так, транспортні засоби, які повинні були б обкладатися податком в 2015 році, перестали бути об'єктом оподаткування транспортним податком в 2016 році.

На думку суду, таким чином Верховною Радою України було змінено правове регулювання питання введення місцевих податків, зокрема, транспортного податку. На підставі усього вищевикладеного суд погодився з висновками судів попередніх інстанцій, що у контролюючого органу відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки введені Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» зобов'язання по сплаті транспортного податку з фізичних осіб за 2015 року виникають у платників податків тільки після 1 січня 2016 року.

– Тобто ті, хто сплатив транспортний податок у 2015 році, можуть оскаржити його нарахування в суді на законних підставах. І що потрібно зробити, щоб повернути гроші?

– Можна спробувати повернути гроші в позасудовому порядку. Платник транспортного податку може звернутися до територіального органу фіскальної служби, який виніс повідомлення-рішення, із заявою про повернення помилково сплачених коштів. Якщо зазначена в заяві платника сума або її частина за даними інформаційних систем враховується як помилково або надмірно сплачена, то орган фіскальної служби готує висновок на повернення такої суми.

– Навряд чи це спрацює …

– Далі можна пред'явити позов про визнання незаконною бездіяльність контролюючого органу, яке полягає в ненаданні висновку про повернення помилково сплаченої суми податку, і стягнути дану суму з бюджету. Відразу обмовлюся, що без визнання повідомлення-рішення недійсним шанси на успіх практично дорівнюють нулю.

Або просто оскаржити в судовому порядку повідомлення-рішення, яким визначено зобов'язання зі сплати транспортного податку. Оскільки мова йде про повідомлення-рішення, які виписані в 2015 році, термін давності для оскарження рішень контролюючих органів, відповідно до Податкового кодексу, ще не пройшов. Однак за Кодексом адміністративного судочинства України строки оскарження вже втрачені і для прийняття судом позовної заяви необхідно обгрунтування для їх відновлення.

– А який термін давності за такими позовами?

– Відповідно до статті 102 Податкового кодексу, – 1095 днів. Тобто 2018 рік останній, коли можна подати позов до суду.

Крім того, згідно з Кодексом адміністративного судочинства України, строк звернення до адміністративного суду становить шість місяців з моменту порушення права, відповідно, необхідне обґрунтування, що порушення здійснилося вчора …

– Складно … Ну, з 2015 роком начебто розібралися. А люди, які сплатили транспортний податок за 2016 і 2017 рік, можуть якось оскаржити його нарахування і повернути гроші? Є лазівки?

– Ні. У 2016 році обмеження щодо термінів опублікування рішень місцевих рад про встановлення податків і зборів були зняті і всі рішення по транспортному податку в 2016 році могли бути опубліковані на законних підставах без застосування такої норми.

– Припустимо, лазівку знайти не вдалося … Яку відповідальність буде нести власник авто, який отримав від контролюючого органу повідомлення-рішення, але не заплатив транспортний податок?

– Якщо власник автомобіля не сплатив транспортний податок протягом 60 днів з дня вручення повідомлення-рішення, передбачена відповідальність у вигляді пені.

– А якщо мені повідомлення-рішення взагалі не прийшло?

– Ще раз підкреслю: відповідальною особою за визначення і нарахування суми транспортного податку є виключно контролюючий орган. Тому фізична особа не несе відповідальності за несплату транспортного податку, якщо він не був контролюючим органом нарахован і відповідним чином спрямован платнику.

ID Legal Group – стратегічна, вузькоспеціалізована юридична компанія в сфері податкового права та економічної безпеки.

2017 – 2022 (Стара версія), 2024 (Нова версія) © Всі права захищено. ТОВ «Юридичне об’єднання «ID ЛІГАЛ ГРУП».

Будь-яке копіювання, публікація, передрук чи подальше розповсюдження інформації дозволяється лише при прямому, відкритому для пошукових систем, гіперпосиланні в першому абзаці на конкретну новину чи матеріал юридичного об’єднання ID Legal Group