Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Чи можна уникнути сплати податку на землю? – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для газети «Факти і коментарі»

«ФАКТИ» вже розповіли своїм читачам про два «майнових» податки, квитанції про які повинні бути розіслані до 1 липня: про податок на автомобілі і на нерухомість. Однак у нас є ще третій «майновий» податок, який наші співгромадяни сплачують щороку, – податок на землю. І квитанції про його сплату також повинні бути розіслані до 1 липня. Про те, хто платить податок на землю, на які земельні ділянки він поширюється і чи можна уникнути його сплати, «ФАКТАМ» розповів партнер юридичної об'єднання ID LegalGroup Олег Добровольський.

– Почнемо з головного. Хто платить земельний податок?

– Його зобов'язані платити фізичні особи, яким належить право власності на земельні ділянки.

– Які саме земельні ділянки?

– Всі паї, які знаходяться у власності фізичних осіб. Це можуть бути ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), земельні ділянки сільськогосподарського призначення, для садівництва, для особистих селянських господарств, городництва і так далі.

– Чи відносяться до об'єктів, з яких сплачується податок, дачні ділянки?

– Так, відносяться, і не тільки дачні. Об'єктами такого оподаткування є земельні ділянки, зайняті садовими і дачними будинками фізичних осіб для ведення особистого підсобного господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби.

Дуже важливою умовою для визначення об'єкта оподаткування земельним податком є те, що ця ділянка знаходиться у власності такої фізичної особи.

– А ділянки землі, на яких стоять звичайні будинки в селі?

– Застосовуються ті ж правила, що і для дачних ділянок. Це земельні ділянки для особистих селянських господарств.

– За яких умов вважається, що земельна ділянка знаходиться саме «у власності»? Він повинен бути оформлений належним чином?

– Якщо земельна ділянка зареєстрований у Державному земельному кадастрі і має кадастровий номер, то вважається законодавчо оформленою.

– А якщо ділянка не оформлена і у неї немає номера?

– Дійсно, є такі випадки. Земельні ділянки, на які право власності отримано до 2004 року, не мають кадастрового номера. Але при цьому вони вважаються сформованими відповідно до Закону України «Про державний земельний кадастр».

Відсутність кадастрового номера говорить про те, що відомості по такій ділянці не внесені до Державного реєстру земель. Цей недолік правового режиму земельної ділянки легко виправити, подавши відповідну заяву від імені власника.

– Який саме податок сплачується з землі? За якою ставкою?

– Ставка земельного податку встановлюється виключно рішенням органу місцевої влади на територіях, де знаходяться земельні ділянки. Однак є обмеження – вона не може бути більше трьох відсотків від нормативної грошової оцінки ділянки (з урахуванням коефіцієнта індексації).

– А як люди дізнаються, скільки коштує їх ділянку?

– Кожна фізична особа, якій належить право власності на земельну ділянку, має право отримати інформацію про свою ділянку за його кадастровим номером. Для цього потрібно звернутися в центр надання адміністративних послуг або замовити виписку в електронному вигляді про нормативну грошову оцінку землі на сайті Держгеокадастру.

Для отримання послуги Держгеокадастру фізичній особі необхідно здійснити наступні дії:

• зайти за вищезгаданою інтернет-адресою;

• зареєструватися в електронному кабінеті за допомогою електронної пошти, електронного цифрового підпису або платіжної картки банку (BankID);

• у вікні електронного кабінету «Е-сервіси», в розділі «НГО», заповнити заявку для отримання виписки. Обов'язково вказати кадастровий номер земельної ділянки, ПІБ заявника, заповнити інші поля форми заявки, дати згоду на обробку персональних даних замовника і «відправити» заявку.

Після обробки запиту на електронну адресу заявника надійде лист з інформацією, як отримати замовлену виписку з технічної документації НГО.

Послуга надається безкоштовно. Термін виконання – не більше трьох робочих днів з дати отримання замовлення.

– А яким чином контролюючий орган отримує інформацію про нормативно-грошову оцінку земельних ділянок? Я повинна її самостійно надати до податкової служби?

– А ось тут у нас відбулися зміни – з 1 січня 2018 року набули чинності зміни щодо процедури отримання контролюючими органами інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.

– Які саме?

– Тепер Державне агентство земельних ресурсів направляє до фіскального органу інформацію (в електронному вигляді) про проведену нормативно-грошову оцінку земельних ділянок станом на 1 лютого 2018 року. Цю інформацію контролюючий орган оприлюднює на своєму офіційному сайті.

Таким чином, на офіційному сайті фіскального органу розміщується зведена інформація про розмір встановлених ставок земельного податку та нормативної грошової оцінки земельних ділянок на відповідних територіях.

– Ясно. А якщо не було проведено нормативну грошову оцінку ділянки?

– У випадку, якщо така грошова оцінка землі відсутня, базою оподаткування буде площа земельної ділянки. Вона вказана в документі, який підтверджує право власності на землю: в свідоцтві про право власності на нерухоме майно.

– Так, я зовсім заплуталася. Хто повинен визначити, який земельний податок потрібно сплатити людині – сама людина або фіскальна служба?

– Розраховують і визначають суму податку, яку потрібно заплатити в бюджет, виключно контролюючі органи за місцем знаходження земельної ділянки.

– Коли?

– Рішення про сплату земельного податку направляється контролюючим органом поштою або вручається платнику податків за місцем його реєстрації до 1 липня.

Але я вам хочу сказати, що в зв'язку з внесеними до Податкового кодексу змінами з 2018 року фізична особа – власник земельної ділянки звільняється від штрафу і пені за несвоєчасну сплату земельного податку, якщо контролюючий орган не направив або не вручив рішення в термін до 1 липня.

– Зрозуміло. Тобто, якщо мені до 1 липня ніяких рішень і квитанцій не прийшло, то це не моя турбота?

– З 2018 року – так. У разі, коли контролюючий орган не виносить рішення про сплату податку або фізична особа не отримує таке рішення, відповідальність власника земельної ділянки чинним законодавством не передбачена.

– Тоді дуже важливим є відповідь на питання: в якому разі вважається, що податкове рішення є врученим?

– Нормами діючого законодавства визначено, що рішення вважається врученим фізичній особі в наступних випадках:

• якщо рішення направлено за місцем проживання з повідомленням про вручення;

• вручено особисто фізичній особі або її представнику.

– А якщо я відмовляюся брати рішення?

– Є чіткі позиції, якими визначено, коли рішення вважається врученим фізособі. Якщо його вручили особисто громадянину або його представнику, а також, коли відправили на адресу місця проживання з повідомленням про вручення.

Якщо пошта не може вручити таке рішення в разі відсутності власника за місцем проживання або він відмовляється прийняти рішення, отримувати лист, або не прийшов за листом до поштового відділення, то податкове повідомлення-рішення все одно вважається врученим з дня, зазначеного поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.

– Чи має право контролюючий орган нарахувати земельний податок за 2018 рік після законодавчо визначеного терміну – після 1 липня 2018 роки?

– Так. Нововведення, які вступили в силу з січня 2018 року, передбачають, що контролюючі органи мають право нарахувати фізичним особам, які є власниками земельних ділянок, земельний податок за 2018 рік не пізніше 1095 днів (трьох років) від останнього дня граничного терміну сплати земельного податку за 2018 рік .

Тобто податкова служба може нараховувати земельний податок за 2018 рік до 1 липня 2021 року.

– Зрозуміло. В який термін потрібно заплатити земельний податок?

– Фізична особа – власник земельної ділянки повинен сплатити податок протягом 60 днів з дня вручення рішення про сплату.

– А яке покарання передбачено для тих, хто не сплатив податок?

– У разі отримання рішення від контролюючого органу і несплати податку протягом 60 днів законодавством передбачена відповідальність у вигляді штрафу і пені.

– За який період будуть нараховувати земельний податок у 2018 році?

– За звітний 2018 й рік.

– Тобто наперед?

– Фактично – так.

– А якщо я заплачу податок в липні, а в серпні продам ділянку?

– У разі переходу права власності на земельну ділянку протягом 2018 року сплата земельного податку здійснюється двома власниками.

Попередній платить податок за період з 1 січня 2018 року до початку місяця, в якому припинилося його право власності на таку ділянку.

А новий власник землі повинен сплатити податок з того місяця, в якому він придбав право власності.

– Але ж я вже повністю сплачу податок в липні!

– В такому випадку попередній власник землі повинен надати фіскальної службі інформацію про перехід права власності на ділянку.

– А гроші мені повернуть? Як?

– Попередній власник надає до контролюючого органу оригінали документів про перехід права власності на земельну ділянку. Контролюючий орган протягом десяти робочих днів проводить перерахунок суми земельного податку та відправляє або вручає фізичній особі нове податкове повідомлення-рішення. Попереднє ж вважається скасованим або відкликаним. А сума переплати з цього податку повинна бути повернута.

– Припустимо, мені не прийшло рішення до 1 липня, але я дуже свідомий громадянин і хочу заплатити податок. Я можу це якось зробити?

– Так. У разі, коли платник не отримує рішення, або власник ділянки має право на користування пільгою, або змінюється власник, то людина має право звернутися до фіскальних органів (за місцем знаходження земельної ділянки) і надати відповідні документи.

– До речі, а якщо мені прийшло рішення по моїй дільниці, але воно не відповідає його площі – замість шести соток мені порахували податок на 60 соток?

– У разі виявлення невідповідності даних (площа ділянки, право на користування пільгою, розмір ставки податку, нарахована сума податку) фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу для проведення звірки даних.

Якщо контролюючий орган виявляє невідповідність на підставі наданих до перевірки фізичною особою оригіналів документів, то протягом десяти робочих днів здійснює перерахунок податку і надсилає або вручає нове податкове рішення.

Попереднє рішення вважається скасованим.

Крім того, власник ділянки має право в адміністративному порядку оскаржити рішення протягом 30 днів після отримання квитанції.

– А кому надаються пільги по сплаті земельного податку?

– Від сплати земельного податку, відповідно до законодавства, звільняються наступні особи:

• інваліди першої та другої групи;

• фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років;

• пенсіонери за віком;

• ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни»;

• фізичні особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і офіційно визнані законом.

Дуже важливо: з 1 січня 2018 року було скасовано обмеження застосування пільги для одного виду ділянки.

– Що це означає?

– А те, що з 2018 року застосування пільг поширюється на ділянки за кожним видом користування в межах граничних норм. До 2018 року ця пільга стосувалася тільки однієї ділянки кожного виду.

Припустимо, фізична особа має у власності дві або більше земельні ділянки одного виду користування, і загальна сума цих ділянок перевищує пільгові норми. У цьому випадку виникає необхідність самостійного вибору тієї земельної ділянки, яка буде звільнена від сплати податку на землю.

Розглянемо на прикладі.

У власності у фізичної особи знаходиться дві земельні ділянки. Цільове призначення однакове – для ведення садівництва. Площі ділянок 0,07 га і 0,08 га. Загальна сумарна площа 0,15 га. У відповідності до Податкового кодексу, пільгова норма для такого виду земельної ділянки (для ведення садівництва) становить не більше 0,12 га.

Оскільки загальна площа цих двох ділянок перевищує пільгові 0,12 га, значить, необхідно вибрати з них (0,07 га або 0,08 га) одну, яка буде пільговою. І надати в фіскальний орган письмову заяву. Тоді за неї не доведеться платити земельний податок.

Але зробити це потрібно було до 1 травня 2018 року.