Завантаження сайту

Чи потрібно здійснювати нарахування компенсуючих ПДВ-зобов'язань у разі пожежі внаслідок воєнних дій, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»

Чи потрібно здійснювати нарахування компенсуючих ПДВ-зобов'язань у разі пожежі внаслідок воєнних дій, - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»
11.07.2022

Стаття опублікована в журналі «Юрист і закон» № 26

У даній публікації ми надамо покрокові рекомендації про те, як діяти платнику податку, якщосталася пожежа за наслідками війни, у результаті якої зіпсовано цінності.

Насамперед зазначимо: ТПП у листі від 28.02.2022 р. No 2024/02.0-7.1 підтвердила, що обставини(військова агресія рф проти України) є надзвичайними та невідворотними, а отже, засвідченофорс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Таким чином, слід вважати, що пожежа, яка сталася за наслідками війни, є обставинаминепереборної сили.

Як прописано в Порядку No 2030, факт пожежі, що сталася, засвідчують актом, який маєпідписуватися комісією, не менш ніж трьома особами (представник органу ДСНС, представникадміністрації / власник об'єкта, потерпілий).

У разі якщо внаслідок пожежі були зіпсовані цінності, тоді необхідно провести інвентаризаціюактивів та зобов'язань на день установлення псування таких цінностей.
Виникає запитання: чи будуть нараховані зобов'язання з ПДВ (компенсуючі) для вказаного вищевипадку?

Отже, якщо внаслідок пожежі (обставини непереборної сили) знищено/зруйновано основні засоби,відповідно до норми п. 189.9 ПКУ зобов'язання з ПДВ (компенсуючі) не нараховують.

У разі якщо знищуються/псуються ТМЦ, то згідно з положеннями п. 198.5 ПКУ зобов'язання з ПДВ(компенсуючі) нараховують.

Водночас не мають бути нараховані компенсуючі ПДВ-зобов'язання у випадку, якщо під часпридбання ТМЦ податковий кредит із ПДВ не визнавали.

ВИСНОВОК:

Тож, якщо за наслідками пожежі, яка сталася в результаті війни, зіпсовано/знищено цінності, слідзадокументувати такий факт актом, провести інвентаризацію на день псування/знищення данихцінностей та нарахувати компенсуючі ПДВ-зобов'язання під час списання таких ТМЦ у зв'язку зізнищенням/псуванням.

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group