Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Нульове декларування: не грабіж, а необхідність, – авторська колонка партнера ID Legal Group Олега Добровольського для Економічної правди

Навіщо потрібне нульове декларування в Україні?

І в Кабміні, і у Верховній Раді ще понад рік тому заговорили про необхідність введення нульової декларації. Потім розмови притихли. Нещодавно цей меседж озвучив президент, чим відразу дав ідеї нове дихання.

Доцільність нульового декларування назріла вже давно і провести його необхідно було ще кілька років тому, паралельно з люстрацією і оновленням в органах державної влади.

З моєї точки зору, треба раз і назавжди підвести риску і більше не озиратися назад, а навчитися відповідати за сьогоднішній і завтрашній день перед суспільством: як чиновникам, так і бізнесменам.

Каменем спотикання в суспільстві є обов'язкова сплата певної суми податку від зазначеної в нульовий декларації. Одні вважають, що терміни позовної давності пройшли і платити не потрібно, інші – що не чисті на руку перед державою були виключно держслужбовці ….

Але ми забуваємо про те, що правила гри в державі, за попередні 20 років, змінювалися неодноразово і гріх було цим не скористатися.

Відповідно, люди з бізнесу, як малого так і великого, не платили ні ПДФО, ні дивіденди, ні єдиний податок зі своїх доходів в повному обсязі, і не подавали, передбачені в цьому випадку, річні декларації про доходи фізичних осіб.

Хоча, якщо бути об'єктивними, в рамках чинного і тоді, і зараз законодавства зобов'язані були це робити.

На сьогоднішній день багато хто з нас, як правило, мають фінансові та майнові ресурси, походження яких пояснюємо простою фразою – "я працював в бізнесі".

Але в усьому треба бути об'єктивними і, в першу чергу, перед самим собою, а не до сусіда.

Моя суб'єктивна думка, що нульове декларування вкрай необхідно. Логічно, якби воно було введено з паралельним введенням обліку видаткової і дохідної частини кожної фізичної особи.

Це стало б контрольної і стримуючою функцією в питаннях корупції. Якщо проводити загальне нульове декларування, то головне, щоб процес був добровільним, простим і зрозумілим. Тоді в майбутньому, коли введуть облік видаткової і дохідної частини всіх фізичних осіб, не буде необхідності доводити походження своїх коштів.

Зазначу, що нульове декларування, в будь-якому випадку, дасть ефект для дохідної частини державного бюджету. Але не варто розглядати його як додатковий грабіж населення. Як не парадоксально звучить в нашій країні фраза "перед законом усі рівні", але справжній її сенс ніхто не відміняв.

Цікаво буде розглянути, що запропонує податковий комітет Верховної Ради як проект до обговорення. Якщо відштовхуватися від попередніх ідей, то потрібно проаналізувати кілька аспектів:

– Визначити мінімальну суму, з якої сума податку платитися не буде. Я вважаю, що підхід повинен бути єдиний, без мінімальної неоподатковуваної суми;

– Ставка мінімального податку за різними даними коливається від 3 до 5%. З огляду на те, що цей крок може торкнутися досить широкого кола населення, то, на мою думку, ставка податку повинна бути якомога меншою від 1 до 3%;

– Фінансові ресурси в обов'язковому порядку покласти в банк на певний термін – з сьогоднішньою ситуацією в банківській сфері – це величезний ризик. Як варіант, державі варто визначити коло банків, які будуть гарантувати 100% повернення суми вкладів під державні гарантії. Крім того, цей пункт, повинен стосуватися тільки досить великих сум. Не варто заморожувати і так не великі фінанси малого і середнього шару населення.

Головне питання, яке турбує багатьох, це гарантії того, що, після підведення риски, таке декларування не стане гачком в політичних, економічних та інших "розборках". Як це вже стало з е-декларуванням.

До речі, ще один мій аргумент на користь нульового декларування – це минулі етапи е-декларування з космічними цифрами в деклараціях і, як наслідок, провальним контролем і результатами перевірок по поданими деклараціями.

Треба вирішити найцікавіше питання: як бути з уже поданими е-деклараціями чиновників? Чи будуть на них поширюватися правила нульового декларування?

Я вважаю, що на подані е-декларації нульове декларування поширюватися не повинно. Вони вже були подані з повним розумінням відповідальності за походження задекларованих даних. Ці декларації повинні в найкоротші терміни пройти передбачені законом перевірки.

Нульове декларування необхідно. Однак вводити його потрібно з паралельним введенням контролю видаткової частини. Треба раз і назавжди підвести риску, ввести єдині правила і прийняти відповідальність за сьогоднішній і завтрашній день.