Завантаження сайту

Присутність адвоката та обов’язкова відеофіксація під час обшуку не виправдовують себе. – Партнер ID Legal Group Олег Добровольський

Присутність адвоката та обов’язкова відеофіксація під час обшуку не виправдовують себе. – Партнер ID Legal Group Олег Добровольський
13.03.2018
       У грудні 2017 року до Кримінального процесуального кодексу були внесені зміни, які надали можливість адвокатам бути присутніми під час проведення обшуку та зобов’язали правоохоронців проводити обов’язкову відеофіксацію слідчої дії (обшуку). Теоретично, ці норми мали запобігти порушенням під час проведення обшуків, але в реальності цього не відбулося. Розглянемо чому.
 
       Практика свідчить, що слідчі, під час проведення обшуку приміщень, по-різному трактують нововведення щодо присутності адвоката (захисника). Деякі вважають, що допуск захисника неможливий, якщо особі, у якої проводиться обшук, не вручена підозра. Оскільки, у такому випадку, адвокат не має статусу «сторони захисту». Інші вважають – якщо, перед початком обшуку, відсутній договір між адвокатом та клієнтом, то допуск захисника в обшукуване приміщення перебуває під сумнівом. Практика підтверджує, що не кожен слідчий допускає адвоката без наявності договору.
 
       Однак, обидві трактовки не мають законних підстав для існування. Стаття 59 Конституції України передбачає, що кожен має право на захист і на вибір захисника.
 
       Крім того, закон не забороняє підписати договір на місці проведення обшуку. Існує правова позиція, що договір може бути укладений і в усній формі, у порядку п. 2 ч. 2 ст. 27 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». І усна заява, зафіксована на відеозапис, про бажання присутності конкретного адвоката, буде мати значення при оскарженні недопуску захисника в суді. За наявності згоди клієнта та договору між ним і захисником, слідчі, як правило, не заперечують проти присутності адвоката. Однак, КПК не зобов’язує слідчих очікувати на приїзд захисника.
 
       Стосовно ефективності та якості запровадженої відеофіксації обшуку. Обшук і його фіксація починаються з моменту вручення власникові майна або особі, яка перебуває у приміщенні, постанови про дозвіл на слідчу дію. Тому вхід правоохоронців, який часто супроводжується виламуванням дверей або іншими порушеннями, залишається поза кадром, як і інші порушення. Після завершення обшуку, особі, у якої він проводився, повинні вручити відеозапис. Однак, на практиці, громадяни отримують лише протокол слідчої дії.
 
       Робимо висновок, що запроваджені зміни до КПК на сьогодні ще не виправдали себе. Для збільшення їх ефективності необхідне суворе дотримання норм закону працівниками правоохоронних органів та якісне технічне забезпечення правоохоронної системи.
 
       Для адвокатів (захисників) можливі наступні варіанти, в залежності від позиції та інтересів клієнта у конкретній ситуації: або погоджуватись з недосконалістю процедури обшуку, або доводити незаконність процедури і результатів обшуку, посилаючись на недотримання вимог КПК.
 
 
З повагою, Олег Добровольський
 
партнер ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group