Завантаження сайту

Лікарняний та відпустка. Як поєднати?

Лікарняний та відпустка. Як поєднати?
01.09.2017
       Продовжуючи публікації «Блогу» стосовно особливостей законодавства про працю, не можемо оминути увагою тематику лікарняних та відпускних.
 
       У період відпусток співробітників бухгалтери не рідко зіштовхуються із ситуаціями, коли до початку або в період відпустки працівник захворів (отримав травму чи інші пошкодження), внаслідок чого має право оформити лікарняний листок та претендувати на отримання допомоги, в зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.
 
       Але як в цьому випадку має вчинити роботодавець, аби не порушити права працівника?
 
       Частково цього питання торкнулось Мінсоцполітики у своєму листі від 17.07.2017 року № 1922/0/101-17/284 та підтвердило обов’язок роботодавця перенести або продовжити термін відпустки співробітника на період, на який було належним чином оформлено лікарняний листок.
 
       Зазначена вимога передбачена положеннями статті 11 Закону України «Про відпустки», згідно з якими відпустка, яка надається працівнику щорічно має переноситись на інший період або подовжуватись, якщо наступає випадок тимчасової непрацездатності працівника, що у встановленому порядку засвідчується.
 
       На нашу думку, питання щодо того чи має відпустка продовжуватись чи переноситись, повністю залежить від бажання працівника, від якого необхідно разом із листком непрацездатності отримати відповідну заяву.
 
       В зазначеній заяві співробітник має чітко зазначити своє бажання щодо продовження чи перенесення термінів запланованої (триваючої) відпустки.
 
       Так, якщо лікарняний листок було відкрито до початку запланованої та затвердженої наказом керівника відпустки, співробітник має повідомити про відкриття такого лікарняного листка та подати роботодавцю заяву про зміну термінів перебування у відпустці (її перенесення на строк до закінчення терміну перебування на лікарняному).
 
       Якщо ж лікарняний листок було відкрито вже під час перебування у відпустці, заява співробітника має інформувати роботодавця про подовження терміну перебування у відпустці на строк, на який було відкрито лікарняний листок.
 
       При цьому для роботодавця важливо переконатись у правильності оформлення лікарняного листка, оскільки період подовження відпустки для співробітника, в зв’язку з лікарняним, має оплачуватись не за рахунок нарахованих відпускних, а за рахунок компенсації, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, вимоги до заповнення якого визначені спільною Інструкцією, затвердженою наказом МОЗ, Мінпраці, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406.
 
       Відповідно, обов’язок перевірити правильність заповнення листка непрацездатності покладається на комісію із соціального страхування, яку роботодавець має створити на підприємстві.
 
       Варто зауважити, що Мінсоцполітики не заперечує, що будь-яка причина втрати працездатності, яка зафіксована у лікарняному листку, може бути підставою для перенесення терміну відпустки.
 
       Так, наприклад, відповідно до пункту 2.10 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (Наказ МОЗ від 13.11.2001 № 455), у разі тимчасової непрацездатності, зумовленої захворюванням або травмою, внаслідок алкогольного, токсичного сп’яніння чи дії наркотиків видається листок непрацездатності з обов’язковою позначкою про це в ньому.
 
       Але і у такому випадку виданий працівникові належним чином оформлений листок непрацездатності є підставою для продовження чи перенесення щорічної відпустки незалежно від причин такої непрацездатності.
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group