Завантаження сайту

ЯК НЕ ВТРАТИТИ «НЕПРИБУТКОВИЙ» СТАТУС? АБО ПОДАТКОВІ АСПЕКТИ «ВІДБОРУ» ДО НОВОГО РЕЄСТРУ»!

ЯК НЕ ВТРАТИТИ «НЕПРИБУТКОВИЙ» СТАТУС? АБО ПОДАТКОВІ АСПЕКТИ «ВІДБОРУ» ДО НОВОГО РЕЄСТРУ»!
10.10.2016
       У нашому Блозі ми вже торкалися теми підтвердження статусу неприбутковості в статті «Увага! Стартував новий «відбір» до Реєстру неприбуткових установ та організацій».
 
       В сьогоднішній публікації спробуємо детальніше розглянути нюанси інвентаризації та «відбору» до такого Реєстру, адже залишається зовсім мало часу до його завершення (до 01 січня 2017 року).
 
       По – перше, нагадаємо, що до середини вересня 2016 року на адресу неприбуткових установ та організацій, які перебували у Реєстрі до 13.08. 2015 року (на момент введення в дію Закону України від 17.07.2015 № 652-VIII) податківці вже повинні були розіслати запити про надання відповіді про відповідність вимогам, встановленим пунктом 133.4.1 статті 133 Податкового Кодексу України (далі ПКУ) та завірених ними копій установчих документів організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань»), а для житлово - будівельних кооперативів також завірених ними копій документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом. 
 
       Установам та організаціям, які отримали такий запит надано місяць з дня його отримання для надання відповіді та підтверджуючих документів. 
 
       Це передбачено Постановою Кабміну від 13.07.2016 року № 440 (далі Порядок № 440), яка чинна з 16.07.2016р.
 
       Отже, аби підтвердити Статус неприбуткової організації і не втратити його після 01.01.2017 року, необхідним є дотримання вимог щодо установчих документів. 
 
       Таку думку підтверджено Головним управлінням ДФС у м. Києві на офіційному сайті 16.09.2016 року в розділі «Новини». 
 
       Таким чином, внесення до  Реєстру ще не є достатньою підставою для отримання і підтвердження статусу неприбуткової організації.
 
       Ще раз наголосимо, що необхідним є дотримання в установчих документах установи або організації критеріїв, передбачених пунктом 133.4.1 статті 133 ПКУ (причому обов’язково -  одночасна їх відповідність), а саме:
 
       - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
 
       - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб;
 
       - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.
 
       Також, звернемо увагу, що пунктом 7 Порядку N 440 поряд з іншими (встановленими  пунктом 133.4.1 статті 133 ПКУ) передбачено ще одну обов'язкову вимогу для включення до Реєстру, а саме:
 
       - установчі документи неприбуткової організації передбачають, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
 
       І хоча вказана норма передбачена пунктом 133.4.2 статті 134 ПКУ прописана як «Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами» і не відноситься до контексту одночасних вимог до статутних документів, все ж таки законодавці у Порядку № 440 вирішили доповнити підстави для отримання статусу неприутковості, додавши у п. 7, окрім перелічених у п. 133.4.1 ПКУ підстав, ще одну –  перефразувавши п. 133.4.2 ст.133.
 
       Отже, тепер ще організаціям і установам, які перебували у реєстрі станом на 13.08. 2015 року, необхідно звернути увагу ще й на наявність в Статуті вищевказаної умови. 
 
       Хоча, слід зауважити, що таке трактування в Порядку № 440 підстав для присвоєння ознаки неприбутковості є досить спірним і суперечить нормам пункту 133.4.1 статті 133 ПКУ (в якій деталізуються такі вимоги).  
 
       Але ж контролери як завжди будуть «пильно» здійснювати інвентаризацію відповідності установчих документів саме ознакам, зазначеним у п. 7 Порядку № 440. 
 
       Отже, якщо Ви отримали запит від територіального органу ДФС щодо  надання відповіді про відповідність вимогам, необхідним для підтвердження статусу неприбутковості та завірених копій установчих документів організації, у Вас є місячний срок для надання такої відповіді і відповідних документів. 
 
       Але, враховуючи те, що до виключення всіх підприємств, що не відповідають «новим вимогам» залишилось доволі мало часу (менше кварталу), радимо зазделегідь потурбуватись про зміни до установчих документів та в разі не отримання запиту (можливо контролери «забули написати» або «загубився при надсиланні» або «не дійшов до адресата»), все ж за власною ініціативою (нарочно або ж рекомендованим листом засобами поштового зв'язку) подати до територіального органу копії установчих документів, які відповідають вимогам, необхідним для підтвердження неприбуткового статусу установи та організації та є підставою для включення до нового Реєстру.
 
 
З повагою, керівник організаційно – правового департаменту
 
Олена Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group