Завантаження сайту

Які зміни відбулись в оподаткуванні власників транспортних засобів починаючи з 1 січня 2016 року?

Які зміни відбулись в оподаткуванні власників транспортних засобів починаючи з 1 січня 2016 року?
04.03.2016

         З 1 січня 2016 року кардинально змінено норми Податкового кодексу   України (далі – Кодекс)  стосовно Транспортного податку (ст. 267).

         Так, платниками податку є фізичні та юридичні особи- власники автомобілів,з року випуску яких минуло не більше п'яти років та середньо ринкова вартість яких понад750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

        Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб- сайті.

         Які ж показники впливають на обчислення середньоринкової вартості?

          Мінімальний розмір заробітної плати на 1 січня 2016 року – 1 378 грн.

          Отже, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких понад 1 033500 грн.(1378 грн. м. з. п. х 750 м. з. п.) та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).

         При цьому, методику визначення середньоринкової вартості затверджено Постановою Кабінету Міністрів України  від 18 лютого 2016 р.№ 66, яка набрала чинності лише 19.02.2016, а строк подачі декларації для юридичних осіб –                    20 лютого звітного (2016 року).

          Згідно з даною методикою Мінекономрозвитку розраховуватиме середньоринкову вартість та щороку до 1 лютого звітного періоду подаватиме фіскальній службі інформацію щодо автомобілів, які є об’єктом оподаткування.

         Таким чином, залишається неврегульованим питання щодо повідомлення органів фіскальної служби про об’єкти оподаткування в 2016 році.

          Платники ж в свою чергу повинні самостійно розрахувати середньоринкову вартість згідно методики,розміщеної на офіційному веб-сайті    Мінекономрозвитку:www.me.gov.ua.

          При цьому, скориставшись даною методикою, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля  стає зрозумілим, що обрахунок об’єкта відбувається з врахуванням багатьох факторів і відповідно його використання може здійснюватись виключно на власний ризик платником податків.

         Поряд з цим, порядок обчислення та сплати податку для фізичних та юридичних осіб суттєво відрізнється.

          Як тоді сплачують податок юридичні особи?

         Платники податку - юридичні особи визначаються зі сплатою податку станом на 1 січня звітного року (2016 рік) і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об'єкта оподаткування декларацію за формою, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України № 415 від 10.04.2015 з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

         Отже, якщо юридична особа є власником легкового автомобіля, з року випуску якого минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість якого, з врахуванням методики, розміщеної на сайті Мінекономрозвитку, понад 1 033 500 грн., така юридична особа до 20 лютого звітного року подає декларацію та сплачує податок авансовими внесками щоквартально до  30 квітня за І квартал,  30 липня – за II квартал, 30 жовтня – за III квартал та 30 січня – за  IV квартал.

          При цьому, відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків) передбачена статтею 120 Кодексу.

          Щодо сплати  податку з фізичних осіб – власників легкових автомобілів все набагато простіше, так як самостійно платник нічого не декларує, а до 1 липня отримує від контролюючого органу за місцем своєї реєстрації податкове повідомлення рішення, згідно якого сплачує податок протягом 60 днів з дня його отримання.

           При цьому, фізичні особи - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для проведення звірки даних щодо об’єктів оподаткування, що перебувають у власності платника та в разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів (зокрема документів, що впливають на середньоринкову вартість), контролюючий орган переглядає суму податку і вручає  нове податкове повідомлення -рішення.

         Крім того, хочеться звернути особливу увагу щодо питання чинності  вищевказаних норм, якими внесено зміни до Податкового Кодексу України.

         Так, статтею 27 Бюджетного Кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI  визначено, що Закони України або їх окремі положення, які впливають на показники бюджету (зменшують надходження бюджету та/або збільшують витрати бюджету) приймаються

         - не пізніше 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку планового бюджетного періоду;

         - після 15 липня року, що передує плановому, вводяться в дію не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

         Зазначене вище красномовно свідчить про те що, прийняті зміни можуть набути чинності лише з 1 січня 2017 року.

         Такий факт наразі підтверджується і вже існуючою судовою практикою.

Серед здобутків компанії ID Legal Group позитивні тенденції розгляду судами таких суперечок, якими ми завжди готові поділитись з нашими клієнтами. 

 

Керівник організаційно-правового департаменту

О. Самодіна

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group