Завантаження сайту

Несвоєчасна реєстрація постачальником податкової накладної. Дії у відповідь!

Несвоєчасна реєстрація постачальником податкової накладної. Дії у відповідь!
10.05.2017
       Адміністрування ПДВ – проблема актуальна та для платників податків досить нагальна. Адже саме внаслідок запровадження електронного адміністрування саме платники податків сподіваються позбутись наслідків безпідставних дій податківців в частині позбавлення платника податку права на податковий кредит від «недобросовісних» (на думку податківців) контрагентів. В свою чергу податківці набувають дієвих інструментів як то «зупинення реєстрації» податкових накладних з причин, про які ми вже раніше говорили.
 
       Проте, не лише від податківців можна отримати сюрпризи у вигляді призупинення реєстрації податкових накладних, а й від самих постачальників можна не дочекатись податкової накладної. Причини можуть бути різні: від нестачі коштів на електронному рахунку для відповідної реєстрації ПН до банальної неуважності та пропущення встановлених законодавчих строків для реєстрації.
 
       Які ж дії можуть бути у відповідь, якщо у встановлений строк платник податку так і не дочекався від постачальника податкової накладної та відповідного поповнення своєї реєстраційної суми на рахунку в СЕА ПДВ?
 
       Нагадаємо, що відповідно до положень п. 198.6 Податкового кодексу України підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, є  суми податку, підтверджені належним чином оформленими податковими накладними, які зареєстровані у Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому в разі несвоєчасної реєстрації податкової накладної постачальником у покупця зберігається право на формування податкового кредиту по податковим накладним у тому періоді, в якому відбудеться реєстрації ПН у ЄРПН, але не пізніше ніж за 365 днів з дати складання такої податкової накладної.
 
       Разом із тим необхідно пам’ятати, що за покупцем передбачено право на подання заяви зі скаргою (додаток 8 до податкової декларації з ПДВ), яким на практиці покупці користуються не досить активно, проявляючи певну солідарність між платниками податку: «навіщо нам зайве спілкування з контролюючими органами? розберемось самі». Але сам по собі факт подання заяви - скарги не надає покупцю права на формування податкового кредиту по незареєстрованим податковим накладним. Подання додатку 8 до податкової декларації з ПДВ з одночасним поданням копій первинних документів, що засвідчують операцію з придбання, яка дає право на податковий кредит, лише зобов’яже податковий орган у 90-денний термін провести перевірку недобросовісного постачальника. За результатами такої перевірки постачальник в свою чергу буде зобов’язаний здійснити реєстрацію податкової накладної і лише після такої реєстрації покупець зможе відновити своє право на податковий кредит (якщо до цього часу не мине 365 днів з дати складання податкової накладної).  
 
       Нагадаємо, що до постачальника, який не виконуватиме припис щодо реєстрації податкової накладної, передбачено застосування стандартних штрафних санкцій: від 10 до 40%% в залежності від прострочення граничного терміну реєстрації (від 15-ти до 365 днів).
 
       Але необхідно брати до уваги і вимогу в п. 201.10 ПКУ, яка передбачає, що відсутність факту реєстрації ПН не звільняє постачальника від декларування податкових зобов’язань в податковій декларації. Відтак, не зареєструвавши ПН у ЄРПН, постачальнику необхідно відобразити суму податкових зобов’язань в декларації, аби уникнути ще й застосування штрафної санкції, пов’язаної із заниженням суми податку у розмірі 25% від недоплати. Внаслідок такого декларування у постачальника виникне сума перевищення задекларованих податкових зобов’язань над зареєстрованими, на яку буде зменшений його реєстраційний ліміт на електронному рахунку в СЕА ПДВ, а сам платник фактично виконає своє зобов’язання перед бюджетом. Усі подальші дії, пов’язані з виконанням обов’язку щодо реєстрації ПН в СЕА ПДВ (після декларування податкових зобов’язань) спричинятимуть повторну сплату сум ПДВ, що, звісно, буде зовсім не на користь інтересів постачальника.
 
       В зв’язку з вищевикладеним, ми рекомендуємо не нехтувати своїм правом на подання скарги на недобросовісного постачальника, аби мати хоч якийсь шанс на використання свого права на податковий кредит, порушеного недобросовісним постачальником.
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group