Завантаження сайту

Перша та друга поставки новозбудованого житла. Які операції звільняються від сплати ПДВ. – Аудитор ID Legal Group Наталія Сухарєва

Перша та друга поставки новозбудованого житла. Які операції звільняються від сплати ПДВ. – Аудитор ID Legal Group Наталія Сухарєва
12.03.2018
       У забудовників, при оформленні/переоформленні права власності на новозбудоване житло, виникає питання щодо правильності визначення першої поставки житла та об’єкта оподаткування ПДВ. Найчастіше, це стосується випадків, коли право власності на новозбудоване житло оформлюється на забудовника, а потім, згідно з договорами купівлі-продажу квартир, переоформлюється на фізичних осіб. З’ясуємо особливості цього питання.
 
       Які операції з поставки житла звільняються від оподаткування ПДВ?
 
       Нормами чинного законодавства передбачено звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання житла. Проте, таке звільнення не стосується випадків першого постачання житла (підпункт 197.1.14 ПКУ).
 
       Законодавець визначив, що до першого постачання житла відноситься:
 
       - перша передача у власність покупця новозбудованого житла;
 
       - виконані будівельні роботи з урахуванням вартості придбаних матеріалів, які використовуються для будівництва житлового будинку за рахунок замовника.
 
       Це означає, що перше постачання збудованого житла стосується виключно осіб, які задіяні в процесі будівництва житлового будинку. Такими особами є забудовники/замовники та підрядники, які виконують будівельні роботи з будівництва житлового будинку.
 
       Таким чином, операцією з першого постачання новозбудованого житла буде вважатися оформлення на першого власника документів з передачі права власності на таке житло (правовстановлюючих документів).
 
       Отже, якщо забудовник отримав декларацію про введення новозбудованого житлового будинку в експлуатацію, а потім, на підставі такої декларації, реєструє право власності, то така реєстрація буде вважатися документом, який підтверджує право власності на таке житло у забудовника (замовника).
 
       Розглянемо дві можливі ситуації з оформленням права власності на новозбудоване житло.
 
       Ситуація 1:
 
       Після завершення будівництва, підприємство (замовник) оформлює право власності (правовстановлюючі документи) на новозбудований житловий будинок. Далі, за укладеними договорами купівлі-продажу житла з фізичними особами, здійснюється подальший продаж такого житла фізичним особам з відповідним оформленням на них права власності.
 
       Операція з оформлення права власності (правовстановлюючих документів) на замовника, в цьому випадку, буде вважатися операцією з першого постачання житла.
 
       Подальше переоформлення права власності на фізичних осіб буде вважатися операцією з другого постачання житла. Така операція звільняється від оподаткування ПДВ, згідно підпункту 197.1.14 ПКУ.
 
       Ситуація 2:
 
       Підприємство (замовник) укладає з фізичними особами попередні договори купівлі-продажу житла під час будівництва житлового будинку (до моменту оформлення права власності на таке житло). Крім того, за такими попередніми договорами купівлі-продажу житла, замовник отримує від фізичних осіб забезпечувальні платежі.
 
       Операції з перерахунку таких платежів фізичними особами на рахунок замовника не змінюють базу оподаткування у підприємства (замовника). В цьому випадку, у замовника об’єкт оподаткування ПДВ виникає під час оформлення правовстановлюючих документів при передачі права власності на таке житло фізичній особі, яка є першим власником новозбудованого житла (п.187.1ПКУ).
 
       Така позиція щодо визначення норми ПКУ підтверджується роз’ясненнями ДФС України (листи: від 04.08.2016 № 16929/6/99-99-15-03-02-15 та від 09.02.2017 № 2514/6/99-99-15-03-02-15).
 
       Важливо знати, що у разі здійснення платником податку операцій, звільнених від оподаткування (на вимоги пункту 198.5 «б» ПКУ), у такого платника виникають зобов’язання в нарахуванні ПЗ виходячи з бази оподаткування, яка визначена пунктом 189.1 ПКУ. При цьому платник повинен скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну за товарами, роботами, послугами, необоротними активами, які використовувалися у звільненої від оподаткування операції, та за якою формувався податковий кредит.
 
       Порядок складання таких податкових накладних визначено в листі ГУ ДФС у м. Києві від 07.03.2017 № 4904/10/26-15-12-01-18.
 
 
З повагою, Наталія Сухарєва
 
керівник податкового та митного департаменту
юридичного об’єднання ID Legal Group

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group