Завантаження сайту

Показання свідка, як докази у господарському процесі.

Показання свідка, як докази у господарському процесі.
31.10.2016
       Відповідно до ст. 32 ГПК доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарської суперечки.
 
       З вищенаведеного вбачається, що ГПК України не передбачає покази свідків як джерело доказів. 
 
      А чи існують випадки, коли пояснення свідків можливо долучити в якості доказів?
 
       Пояснення свідків не можуть бути належними та допустимими доказами в розумінні ст. 32 ГПК України; в господарському процесі у суду відсутні правові підстави для виклику в судове засідання та допиту свідків.
(Ухвала Господарського суду Миколаївської області від 15.09.2015 р. у справі №5016/1358/2011(9/25).
 
 
       У рішеннях господарських судів вказано, що хоч чинний ГПК України не передбачає такого джерела доказування, як покази свідків, однак, це не виключає можливість використання, як засобів установлення окремих фактичних даних (обставин), письмових та усних пояснень фізичних осіб, яким відомі дані (обставини).
(Постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 17.11.2015 р. у справі№918/1061/15).
 
       Свої пояснення в судовому процесі можуть давати лише учасники спору також, відповідно до ст. 30 ГПК України, – посадові особи та інші працівники підприємств, установ, організацій, державних та інших органів, коли їх викликано для дачі пояснень з питань, що виникають під час розгляду справи. 
 
      Що робити стороні по справі, якій необхідно використати пояснення особи саме в якості доказу?
 
       Доволі поширеним є вид доказів за рахунок нотаріально посвідчених письмових пояснень, які, в свою чергу, віднесені до письмових доказів.
 
       Вищенаведене підтверджує судова практика, а саме: Постанова ВГСУ від 14.07.2015 р. у справі № 924/1564/14, Постанова ВГСУ від 01.07.2015 р. у справі № 909/581/13, Постанова Рівненського апеляційного господарського суду від 02.04.2015 р. у справі №924/1564/14, Постанова Львівського апеляційного господарського суду від 31.03.2015 р. у справі №914/2509/14, Рішення Господарського суду Херсонської області 01.12.2009 р. у справі №2/127-09. 
 
       Згідно зі ст. 30 ГПК України суди самостійно, без клопотання сторони, або ж за клопотанням, можуть викликати осіб для дачі пояснень. 
(Ухвала Господарського суду Вінницької області від 22.08.2011 р. у справі № 16/84/2011/5003, Ухвала Господарського суду м. Києва від 21.04.2010 р. у справі №20/324, Ухвала Господарського суду Волинської області від 11.05.2007 р. у справі №8/32-91).
 
       Також, на практиці бувають такі випадки, коли суди одночасно і викликають осіб для дачі пояснень, і зобов’язують їх надати нотаріально посвідчені пояснення.
(Ухвала Господарського суду м. Києва від 18.07.2013 р. у справі №910/7651/13).
 
       Окрім того, бажаючи, щоб пояснення певної особи були гарантовано враховані судом та включені до матеріалів справи, допустимим є можливість подати клопотання про залучення особи в якості третьої особи без самостійних вимог.
 
       Проте, слід врахувати, що третя особа зобов’язана мати певний інтерес у вирішенні спору, тобто, рішення по справі повинне мати вплив на її права та/або обов’язки. Лише в такому випадку особу може бути залучено у справу в якості третьої особи, тому подібні клопотання залишаються без задоволення.
(Ухвала Господарського суду Луганської області від 04.07.2012 р. у справі №19/5014/1368/2012).
 
 
З повагою, керівник судово - правового департаменту
 
Олег Нікітін

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group