Завантаження сайту

Проведення корпоративних заходів. Як бути з витратами?

Проведення корпоративних заходів. Як бути з витратами?
17.08.2016
       Ще відома Аліса із казки Льюїса Керола говорила «Доводиться бігти зі всіх ніг, щоб тільки залишитися на тому ж місці!». Це ж відбувається і в бізнесі, аби господарюючі суб’єкти залишались на певному рівні розвитку, їм потрібно активно вивчати нові тенденції, спілкуватись з партнерами та конкурентами, освоювати нові напрямки та засоби ведення бізнесу. А усі ці заходи тісно пов’язані із організацією і проведенням семінарів, тренінгів, участю у форумах та конгресах. І не дивлячись на те, що усі такі заходи проводяться з метою розвитку підприємства, підвищення кваліфікації персоналу та майбутнього збільшення прибутку підприємства, все ж у бухгалтерів часто виникають запитання, а що робити з витратами на організацію та проведення таких заходів? Чи можна їх сміливо врахувати для цілей оподаткування? Чи не виникатиме тут додаткового блага у фізичних осіб-учасників і т.д.
 
       З огляду на цільове призначення такого заходу визначатиметься і класифікація таких витрат (якщо для цілей популяризації існуючої продукції – витрати на збут, якщо для цілей розробки нових продуктів та здобуття нових знань – інші витрати на дослідження та розробки, якщо на підвищення кваліфікації персоналу – адміністративні чи виробничі витрати тощо). 
 
       Щодо питання можливості врахування таких витрат для цілей оподаткування, то слід зазначити, що об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, який визначається шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного відповідно до П(С)БО чи МСФЗ, на різниці, передбачені р. ІІІ ПКУ. При цьому методологічні засади формування в бухобліку інформації про витрати підприємства визначає ПСБО 16 «Витрати».
 
       Оскільки р. ІІІ ПКУ не передбачає коригування фінрезультату до оподаткування в частині витрат на організацію та обслуговування семінарів, тренінгів, конференцій, форумів та конгресів (в т.ч. організацію проживання та кейтерингу учасників), то такі витрати в податково - прибутковому обліку відображаються за правилами бухгалтерського обліку.
 
       Аналогічний принцип діє і в податковому обліку з ПДВ. За придбаними послугами з організації конгресу від організатора, що є платником ПДВ, товариство матиме право на податковий кредит із ПДВ за умови отримання належним чином виписаної та зареєстрованої у ЄРПН податкової накладної (п.198.6 ПКУ).
 
       Разом із тим в усіх такого роду заходах приймають участь конкретні люди, яким може оплачуватись проїзд, проживання, які навчаються, харчуються та розважаються за рахунок організатора. Відповідно,  постає питання щодо необхідності утримання ПДФО (та військового збору) та механізмів такого утримання.
 
       З приводу такої ситуації ДФС України було надане адресне роз’яснення у ЗІР в категорії 103.04, відповідно до якого висловлено наступну позицію:
 
       «Щодо участі працівника у семінарах та конференціях.
       У визначенні Українського юридичного термінологічного словника семінар – це форма групової роботи за участю запрошених, мета якої – обмін інформацією з певної теми. Конференція – це великі засідання тривалістю один чи декілька днів, присвячені одному ключовому питанню або темі, поділеним на вужчі питання. Участь у семінарах (конференціях) передбачає отримання інформаційно-консультаційних послуг на підставі укладеного договору з організатором семінару (конференції). 
 
       Отже, у разі якщо запрошеною стороною семінару (конференції) та за умовами договору отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є юридична особа (роботодавець), інтереси якої представляє працівник, то сума сплачена юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) не є доходом такого працівника та об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.
 
       Водночас, якщо за умовами договору запрошеною стороною та отримувачем інформаційно-консультаційних послуг є працівник, то сума, сплачена юридичною особою (роботодавцем) за участь у семінарі (конференції) за такого працівника, слід розглядати як дохід, отриманий таким працівником у вигляді додаткового благо, який включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та оподатковується за ставкою 18 відсотків».
 
       Із наведеного слідує, що основним принципом, який визначає, чи підлягає обкладенню ПДФО (та ВЗ) сума додаткового блага у вигляді навчання, проживання, харчування тощо запрошеної сторони - це наявність інформації щодо ідентифікації, яка конкретно фізична особа отримала таке благо. Тобто оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних у вигляді додаткового блага, виходячи з положень Кодексу, розглядається лише у разі їх одержання безпосередньо конкретним платником податку.
 
       Відповідно, якщо від організатора конгресу буде отримано звіт, за яким не можливо буде ідентифікувати конкретних фізичних осіб, що прийняли участь у конгресі, а будуть зазначені лише організації, представники яких були делеговані, то й можливості нарахувати ПДФО (та ВЗ) по наданому додатковому благу не буде.   
 
       Викладена позиція також обґрунтовується і Листом ГУ ДФС у м. Києві від 05.07.2016 №14944/10/26-15-13-01-12.
 
       Отож, сміливо приймайте участь у тренінгах та конференціях, організовуйте форуми та конгреси та здобувайте нові знання на благо Вашого бізнесу.
 
 
З повагою, керівник департаменту обліку та аудиту
 
Тетяна Савчук
 

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group