Завантаження сайту

Різка зміна позиції ДФС щодо контрольованих операцій після рішення суду – невже таке можливо? - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Різка зміна позиції ДФС щодо контрольованих операцій після рішення суду – невже таке можливо? - Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group
06.07.2018

Усі платники податків, що мають в своїй діяльності контрольовані операції(КО), вже давно звикли до закономірностей, які притаманні  податковому контролю таких операцій, а саме:

  • стаття 39 Податкового кодексу постійно розширюється та зазнає змін (добре, що хоч у зрозумілому напрямку, що відповідає загальносвітовим тенденціям, хоча і не без притаманних місцевим  контролерам довільних трактувань окремих положень),
  • відповідальність за порушення податкового законодавства стосовно контрольованих операцій одна із найвищих (позмагатись можна лише із порушеннями, пов’язаними із законодавством про працю),
  • результати майже усіх завершених перевірок – суттєві донарахування.

Одним із спірних питань, що виникало у платників податків, - це дії у відповідь, якщо за результатами досліджень контрольованих операцій підтверджувався висновок про невідповідність ціноутворення в контрольованих операціях принципу витягнутої руки та виникала потреба здійснювати коригування фінансового результату до оподаткування.

Спірність питання зумовлювалась тим, що положення п.39.5 ст. 39 ПКУ в частині самостійних коригувань зазнавали змін і у редакції до 2017 року не містилось чітких вказівок до якого рівня платник мав здійснювати таке самостійне коригування. Цю прогалину податківці заповнили своїм роз’ясненням, викладеним у листі «Про застосування норм податковогозаконодавства щодо трансфертного ціноутворення» від 14.04.16 р. № 13362/7/99-99-19-02-02-17 (15-е запитання). В листі було зазначено: «Відповідно до п.п. 39.3.2.3 п. 39.3 ст. 39 Кодексу якщо ціна в контрольованій операції перебуває в межах діапазону, вважається, що така ціна відповідає принципу «витягнутої руки». А якщо поза межами діапазону - використовується медіана діапазону цін».

Тобто зазначеним роз’ясненням платників податку змушували збільшувати скориговані зобов’язання до значення медіани, розрахунок якої здійснювався за вимогами Порядку, затвердженого Постановою КМУ від 04.06.15 р. № 381.

Разом із тим в новій редакціїпп. 39.5.4.1 ПК (діє з 1 січня 2017 року) законотворець вже чітко визначився, що коригування податкових зобов’язань може здійснюватися до максимального значення діапазону – якщо ціна/показник рентабельності КО перевищувала таке максимальне значення, або до мінімального значення діапазону – якщо ціна/показник рентабельності КО була нижчою за таке мінімальне значення. При цьому норма, що коригування не може призвести до зменшення суми розрахованих раніше податкових зобов’язань з податку на прибуток залишалась без змін. Відтак, питання про дієвість норми про коригування до максимального значення діапазону, якщо ціна в КО перевищує таке максимальне значення, залишалось без відповіді….

Розуміючи, що редакція п. 39.5.4.1 ст.39 ПКУ дала певні послаблення платникам податків,багато хто з них вирішив нею скористатись аби відвести від себе ймовірність податкової перевірки. Адже коригування, розраховані до мінімального значення діапазону можуть бути значно меншими, а ніж коригування до медіани. Проте, податківці вчасно видали роз’яснення, що норма про коригування до мінімального/максимального діапазону діє лише для КО, які здійснені після 01.01.2017 року (тобто за фактом може запрацювати лише у поточному 2018 році).

На противагу цьому платники податків наполягали на позиції, що коли коригування робляться після  01.01.2017 (у періоді дії нової норми), то і коригування можуть робитись у відповідності до діючої норми (до мінімального значення діапазону).

Аби розставити усі крапки над «і» та чітко висловити свою позицію податківці видали Індивідуальну податкову консультаціювід 06.07.17 р. № 1028/6/99-99-15-02-02-15/ІПК (раніше ми вже неодноразово наголошували, що позиція, висловлена в ІПК уособлює позицію контролюючого органу в цілому), в якій  ДФС зазначила, що положенняпп. 39.5.4.1 ПКУ застосовуються лише до КО, здійснених після 1 січня 2017 року, а для коригувань по КО до 2017 року мають застосовуватись попередні положення ПКУ.

Проте платник, якому була надана така ІПК оскаржив її висновки та постановою окружного адміністративного судувизнано таку ІПК як протиправну та скасовано.

І – диво! ДФС видало нову ІПК від 22.05.2018 р. N 2267/6/99-99-15-02-02-15/ІПК, в якій визнало свою неправоту та згадало про положення  п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 ПКУ щодо презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону припускає неоднозначне трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів. ДФС погодилось на поширення пом’якшувальних норм п. 39.5.4.1 ст.39 ПКУ на будь-які коригування по КО, які проводитимуться з січня 2017 року до мінімального значення діапазону та скасувало свою попередню ІПК.

Вказана ситуація якнайкраще демонструє, що коли ми не споглядаємо пасивно на неправомірні дії контролюючих органів, а вживаємо активних заходів, оскаржуємо, піддаємо їх розголосу та іншим активним чином боремось – ми маємо усі шанси захистити свої інтереси та вести господарську діяльності в умовах правового поля.

З повагою,

Тетяна Савчук

Керівник практики трансфертного ціноутворення та аудиту

ID Legal Group

Тетяна Савчук

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group