Завантаження сайту

Повернення частини передоплати за рішенням суду по закінченню терміну позовної давності. Як бути з ПН та РК? - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Повернення частини передоплати за рішенням суду по закінченню терміну позовної давності. Як бути з ПН та РК? - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
15.10.2020

Підприємство, наш клієнт, стикнулося з незвичною ситуацією. У 2008 р. було одержано передоплату (аванс) за проведені роботи (які підлягали здійсненню), і складено на замовника робіт (покупця) відповідну податкову накладну (ПН). У 2020 р. на основі судового рішення повернена частинна передоплати, яка отримана покупцем (у зв’язку із неспроможністю проведення таких робіт). Як у такому випадку бути з податковою накладною та рахунком коригування (РК)?

ПКУ (п.п. "а" і "б" пункту 185.1 ст. 185) встановлено: базою, що оподатковується, є операції підприємства з поставки товарів (послуг), місце поставки яких розташовується на митній території нашої країни, згідно з ПКУ (ст.186).

Згідно ПКУ (п.201.1 і 201.10 ст. 201) при проведенні дій з поставки товарів (послуг) на дату виникнення ПЗ підприємству необхідно скласти ПН в електронній формі з додержанням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, а саме: підписати за допомогою кваліфікованого електронного підпису наділеного повноваженням особи, та здійснити реєстрацію її в ЄРПН у визначений в ПКУ строк.

ПН складається на кожну повну (в т.ч. часткову) поставку товарів/послуг, а також на таку суму коштів, які надійшли на поточний рахунок як передоплата (п.201.7 ст.201 ПКУ).

ПКУ визначено (п.192.1 ст.192), що у разі, якщо після поставки товарів (послуг) проводиться будь-яка зміна суми повернення (відновлення) їх вартості (включає перегляд цін наступних за постачанням), перелічення у епізодах товарів (послуг), які повертаються підприємству, що їх надало, або постачальник повертає суми передоплати за такі товари (послуги), суми ПК та ПЗ отримувача та постачальника піддаються належному коригуванню на засаді розрахунку коригування до ПН, складеному в порядку, встановленому для ПН, та зареєстрованому в ЄРПН.

Якщо буде зменшено суму компенсації на користь підприємства - постачальника, то:

а) підприємством-постачальником за результатами базового (звітного) періоду зменшено суму ПЗ, протягом якого було проведено такий перерахунок;

б) підприємством-отримувачем за результатами такого базового (звітного) періоду зменшено суму податкового кредиту в разі, якщо його зареєстровано СГ на дату проведення такого коригування, а також їм збільшено ПК у зв’язку з одержанням таких товарів (послуг).

Постачальником має право бути зменшено розмір ПЗ тільки після того, як буде зареєстровано РК до ПН до ЄРПН (п.п. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 ПКУ), при цьому РК може бути зареєстровано в ЄРПН лише у разі, якщо ПН, до якої такий РК складено, зареєстровано в ЄРПН.

Такий результат перерахунку ПК і ПЗ отримувача та постачальника відображається у складі податкової декларації за базовий (податковий) період (п. 192.3 ст. 192 ПКУ).

ЦКУ (ст.257) та ПКУ (ст.102) визначено загальний термін позовної давності у три роки, при чому, незалежно від ситуацій, за яких вони будуть складені, нормами ПКУ не визначено виключень щодо визначення строку давності позову при реєстрації в ЄРПН РК до ПН.

Таким чином, у разі повернення коштів покупцю (отримувачу) платник податку - постачальник матиме право зменшити ПЗ лише після реєстрації в ЄРПН належного РК. 

Якщо за операцією з поставки товарів (послуг) було складено ПН (яка з будь-яких причин не була зареєстрована в ЄРПН, у т. ч. така ПН не підлягала обов’язковій реєстрації в ЄРПН), підприємством може бути зареєстровано РК в ЄРПН лише після реєстрації в ЄРПН ПН, та за умови, що з дати складання такої ПН не минуло три роки.

Якщо минуло три роки (з дати виникнення ПЗ та складання ПН), РК до такої ПН не може бути зареєстрований в ЄРПН, та підстави для зменшення ПЗ у платника податку - продавця відсутні, при чому підприємство-покупець на дату повернення йому підприємством-постачальником передоплати (частки передоплати) за умови прострочення трьох років, повинен розрахувати ПЗ з ПДВ на суму зменшення відновлення вартості товару (частки передоплати, що повернута підприємством постачальником), за правилами, визначеними ПКУ (п. 198.5 ст. 198), та провести складення і реєстрацію в ЄРПН таку ПН.

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group