Завантаження сайту

Послуги за межі України. Чи є об’єкт оподаткування ПДВ? - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Послуги за межі України. Чи є об’єкт оподаткування ПДВ? - Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group
13.07.2018

З практики роботи нашого юридичного об’єднання свідчить, що визначення операцій, які є об’єктом оподаткування ПДВ ставить у кут навіть досвідчених бухгалтерів. Особливо, якщо це стосується випадків, коли нерезидентом здійснюється операція з постачання послуг за межі митної території України.

Розберемо ці випадки детально. В першу чергу, наголошу, що порядок оподаткування ПДВ таких операцій з постачання послуг залежить від місця їх постачання. І, якщо таке місце розташовано на митній території України, у відповідності до статті 186 ПКУ, то це є об’єкт оподаткування ПДВ. Розберемо цю ситуацію детальніше.

Законодавець визначив категорії послуг (п.186.2-186.4 ПКУ) місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача таких послуг або фактичного місця їх надання.

Якщо ж послуги не відносяться до цих категорії, то для цілей  оподаткування ПДВ місцем їх постачання вважається - місце реєстрації постачальника.

Перший висновок: якщо послуга не потрапляє у перелік послуг зазначених у ПКУ (п.186.2-186.3)  то для постачальника-резидента така послуга вважається наданою на території України  і відповідно на неї нараховується ПДВ незалежно від того, кому вона надавалася — резиденту або нерезиденту.

Таким чином, операції з постачання послуг, місце постачання яких, відповідно до статті 186 ПКУ, розташоване на митній території України - є об’єктом обкладення ПДВ.

Тепер щодо послуг, які відносяться до категорії «особливих» (п. п 186.2 і 186.3 ПКУ), тут ситуація трохи інша.

При визначенні оподаткування ПДВ враховується місце постачання цих послуг, а саме:

1) операції з рухомим майном- місце фактичного постачання послуг;

Якщо послуги за операціями з  рухомим майном надаються на території нерезидента, то такі операції - не є об’єктом обкладення ПДВ, якщо на митній території України - є об’єктом оподаткування ПДВ.

2) операції з нерухомим майном - фактичне місцезнаходження нерухомого майна;

Якщо надаються послуги за операціями з нерухомим майном, коли його фактичне місцезнаходження знаходиться на території нерезидента, то такі операції - не є об’єктом обкладення ПДВ, у випадку коли місцезнаходженням майна є територія України - такі операції оподатковуються ПДВ.

3) операції  з надання послуг, перелік яких зазначений в ПКУ (п.п.186.2.3) – місце фактичного надання таких послуг;

Якщо такі послуги надаються на території нерезидента, то такі операції - не є об’єктом обкладення ПДВ, у разі надання таких послуг на митній території України, такі операції оподатковуються ПДВ.

4) операції з надання послуг, перелік яких визначено ПКУ (усі підпункти «а),б),в),г),г),д),е),є),ж)»186.3) – місцем постачання вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб’єкт господарювання.

Якщо, СГД здійснює операції з надання послуг які зазначені у пункті 4 та такі послуги отримує нерезидент, то такі операції - не є об’єктом обкладення ПДВ, у разі отримання таких послуг резидентом, такі операції  є об’єктом оподаткування ПДВ.

При застосуванні цих пунктів ПКУ, дуже важливо встановити приналежність послуг, які надаються платником податку до категорії послуг зазначених в пунктах 186.2, 186.3 ПКУ.

Це пов'язано з тим, що деякі послуги, які є у цих пунктах, мають загальне визначення.

Наприклад у  підпункті «г» 186.2.1 ПКУ зазначена така категорія послуг, як інші роботи і послуги, що пов'язані з рухомим майном. Це визначення не дає повний та конкретний перелік робіт та послуг, які до нього відносяться.

І тут важлива позиція ДФС, працівники якої у такому випадку посилаються виключно на КВЕД.

Таким чином, ми маємо остаточний висновок.

З метою визначення приналежності за наданими послугами, необхідно звернутися до Державного підприємства «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником «Державного класифікатора продукції та послуг» (ДК 016:2010).

Визначення КВЕДза наданими послугами, на чому наголошують у ДФС, дасть змогу  бути впевненими, чи є такі операції об'єктом оподаткування ПДВ або ні (якщо КВЕД не належать до категорії послуг зазначених в пунктах 186.2, 186.3 ПКУ) і здійснити відповідне нарахування ПДВ.

З повагою,

Наталія Сухарева

Керівник податкової практики

ID Legal Group

Наталія Сухарева

Залиште Нам Ваші контакти і Ми з Вами зв'яжемося

ID Legal Group
ID Legal Group