Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Чи повернуться тимчасово переміщені особи в Україну? ААУ отримано відповіді ДПС та Мінфіну

Повідомлення Комітету ААУ з податкового права

30 березня 2023 року відбувся онлайн-марафон «Українські біженці в ЄС – оподаткування та декларування». Марафон став першим соціальним проектом Асоціації адвокатів України та ID Legal Group і його було присвячено актуальним податковим питанням, з якими стикаються українські біженці та тимчасово переміщені особи в країнах Європейського Союзу. На запитання відповідали фахівці Державної податкової служби України.

Повне відео онлайн-марафону «Українські біженці в ЄС – оподаткування та декларування» (на прикладі Німеччини, Великобританії, Польщі та України) можна подивитись за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=sOw30CyiBD0

Сотні учасників, тисячі переглядів, безліч запитань від українських громадян з різних куточків Європи.

За результатами марафону фахівцями ААУ та ID Legal Group було узагальнено питання та надіслано листи до Офісу Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерству фінансів України та Державній податковій службі України.

У своїх листах, ми акцентували увагу на статусі податкового резидентства для громадян України, які понад 183 дня знаходяться поза межами своєї країни. У листі зокрема зазначалося «Варто зауважити, що  відсутність загального механізму зі сторони України погодженого з країнами ЄС який  би надавав змогу захистити кожного українця як податкового резидента України який вимушено перебуває за кордоном понад 183 дні та тимчасово має центр життєвих інтересів в країні перебування, в подальшому, після припинення війни, може призвести до того, що українці не бажатимуть повертатися в Україну, так як податкове резидентство – це один з аспектів асиміляцій в країні перебування. Враховуючи викладене, просимо врегулювати на міжнародному рівні  питання щодо збереження за вимогою для тимчасово переміщених осіб, податкового резидентства України».

Днями ми отримали відповіді від Міністерства фінансів України та Державної податкової адміністрації України.

Як зазначається у листі Мінфіну: «Оподаткування доходів зазначених фізичних осіб буде здійснюватися з урахуванням статусу податкового резидента та відповідних положень договорів про уникнення подвійного оподаткування».

Натомість, Мінфіном було розроблено анкету з описом можливих ситуацій, у яких опинилися за кордоном громадяни України, та переліком питань, що виникають у зв’язку з цим. Анкета була доведена через дипломатичні канали до відома компетентних органів європейських країн, США та Канади з проханням надати відповідь.

Інформація, зібрана за допомогою цієї анкети, опублікована на офіційному
сайті Міністерства фінансів України у розрізі країн, від яких отримані відповіді:
https://mof.gov.ua/uk/taxation_abroad-654

Таким чином, можемо зробити висновок, що питання податкового резидентства, сплати податків та декларування для громадян України, які вимушено опинились за кордоном, залишається не вирішеним. І чи залишаться ці люди податковими резидентами, а в подальшому і взагалі резидентами України не відомо. Але умови для того, що 8 мільйонів громадян України обрали шлях не повертатись додому – створюються.