Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Контроль за нерезидентами у зв’язку із війною в Україні, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»

Стаття опублікована в журналі «Юрист і закон» № 35

 

Нагадуємо, що відповідно до норм ПКУ, нерезидент обов’язково повинен стати на облік у нижче зазначених випадках:

1. у разі, якщо нерезидент здійснюють свою діяльність в Україні через свої відокремлені підрозділи;

2. у разі, якщо у нерезидентів Україні придбаває/або отримує майнові права на майно;

3. у разі, якщо нерезидент в Україні відкриває рахунки;

4. у разі, якщо нерезидент проводить в Україні свою діяльність через представництво;

5. у разі, якщо нерезидент проводить операції (щодо набуття права власності на інвестиційний актив), відповідно до п. п. «е» п.п. 141.4.1 ПКУ, та така операція здійснюється із нерезидентом, який не має представництва в Україні.

Звертаємо увагу, якщо нерезидент здійснює діяльність на території України за вищезазначеними випадками та не стає на облік до контролюючого органу, це є підставою для проведення позапланової перевірки.

Проте, у зв’язку з воєнним станом в Україні,діє мораторій на проведення таких перевірок з 18.03.2021 року до припинення воєнного стану (п. 522, п. 69.2 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Зазначаємо, що у разі встановлення контролюючим органом факту здійснення нерезидентом діяльності за відсутністю податкового обліку такого нерезидента, передбачена відповідальність:

– штрафні санкції, відповідно до п.117.4 ПКУ у розмірі 100 000,00 грн.;

– арешт майна нерезидента, відповідно до п.п.94.2.9 ПКУ.

Проте, станом на зараз, на застосування штрафних санкцій діє мораторій.

При цьому, слід не забувати, що відповідно до норми п.133.3 ПКУ, нерезидент, який здійснює господарську діяльність через своє представництво без реєстрації в податковому органу, слід вважати такого нерезидента як такого, що ухиляється від сплати податку на прибуток.