Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Уряд спростив ввезення генераторів та енергетичного обладнання, – Євгеній Волик, податковий консультант ID Legal Group для «Юрист&Закон»

Стаття опублікована у журналі «Юрист&Закон» № 49

У зв’язку з військовими обстрілами рф по об’єктам критичної інфраструктури пошкоджено близько 50% енергетичної інфраструктури України. Через пошкодження, які виникли внаслідок цього велика кількість населення залишилась без світла.

Задля полегшення ситуації влада звільнила від податку на додану вартість та ввізного мита товари важливі для проходження цього опалювального сезону, генератори, акумулятори та інше обладнання, яке допомагає покращити енергозабезпечення. Передбачається скасування до вказаних товарів вимог декларування про відповідність та маркування знаком відповідності технічним регламентам до закінчення військового стану в країні та протягом 90 календарних днів.

Відповідну постанову № 1288 Кабінет Міністрів України (далі – КМУ) затвердив на засіданні 16 листопада 2022 року.

Зазначений  документ доповнює 6 постанов КМУ про затвердження певних технічних регламентів, дія яких поширюється на відповідний перелік товарів.

Дана постанова посприяє задоволенню необхідності внутрішнього ринку обладнанням та спорядженням для відновлення та стабілізації електро- та газопостачання населенню, яка зумовлена викликами в енергетичній сфері в умовах військового стану в Україні.

Зауважимо, що Урядом раніше було звільнено від ПДВ та ввізного мита імпорт акумуляторів, електрогенераторів та іншого обладнання. Проте на митному кордоні України, імпортери стикнулись із проблемою оформлення цих товарів. Постанова № 1288 усуває недоліки та посприяє налагодженню вільному перетину митниці.

Проте постановою КМУ не було уточнено щодо імпорту генераторів з іскровим запаленням (дизельних та бензинових генераторів). В Мінекономрозвитку вирішили передбачити, що при їх ввезенні потрібно надати пакет документів, а не просто фіскальний чек.

Малась на увазі відповідність пристрою технічному регламенту, а якщо апарат не сертифікований, то потрібно звертатися до Міністерства енергетики, для отримання відповідного сертифікату.

Митні брокери пояснюють, що система автоматично визначає обсяг платежів при ввезенні будь-якого товару, але для групи товарів визначених постановою потрібен відповідний код , якого у митниці на даний час немає. Це технічне питання залишається відкритим і митниця має вирішити його самостійно.

Однак, прем’єр-міністр Денис Шмигаль порадив громадянам звертатись до Служби безпеки України, якщо митні органи намагаються оподаткувати ввезення генераторів.

У разі позитивного результату імпорту генераторів виникає наступне питання щодо необхідності отримання ліцензії для зберігання великої кількостіпального згідно норм Податкового кодексу України та Закону № 481.

Водночас, згідно ст. 15 Закону 481 ліцензія на право зберігати пальне не обов’язкова для місця зберігання пального, що використовуються:

·       підприємствами, установами, організаціями, які фінансуються з місцевого або державного бюджету;

·       підприємствами, установами, організаціями системами державного резерву;

·       представництвами або суб'єктами господарювання для зберігання пального, яке використовується для власних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах та яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

·       Суб’єкти господарювання, підприємства, які зберігають пальне тільки у споживчій тарі до 5 літрів.

Однак, в судовій практиці маємо ситуацію коли Верховний Суд ( далі – ВС) у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду постановою від 31.05.2022 р. у справі № 540/4291/20 вирішив спір фермерського господарства та податкової служби щодо зберігання пального без наявної ліцензії.

В ході розгляду справи ВС дійшов висновку, що зберігання пального прямо пропорційно пов'язане із наявністю у суб'єкта господарювання обладнання або ємностей, які можуть бути використані для зберігання пального. Необхідність юридичної чи фізичної особи у отриманні ліцензії на зберігання пального, яка опосередковується зберіганням та використанням пального для задоволення власних потреб при здійсненні своєї господарської діяльності, але не пов'язаної з метою отримання доходу від зберігання пального, залежить саме від наявності місця зберігання пального, незалежно від того чи є суб'єкт господарювання платником акцизного податку.

Отже, у випадку, якщо СГ має місце для зберігання пального та відповідає ознакам, які ПКУ встановлює як виключення з визначення "акцизного складу", то такий суб'єкт господарювання може не отримувати ліцензію на право зберігання пального.

Тому право на отримання ліцензії для зберігання пального залишається за суб’єктами господарювання, але із ймовірним ризиком перевірки від контролюючого органу.

Щоб отримати відповідний документ, для зберігання пального у власних потребах, платник має подати заяву до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації і зазначити, що використання пального здійснюється виключно в потребах власного споживання чи промислової переробки.

На фізичних осіб, громадян України та/або, які проживають на митній території України, які не здійснюють господарської діяльності і використовують пальне в цілях власних потреб, Закон № 481 не розповсюджується.

 

З повагою,

Євгеній Волик,

податковий консультант ID Legal Group