Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Зміни щодо податкових перевірок та відповідальності, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»

Стаття опублікована в журналі «Юрист і закон» № 11

 

            Від початку воєнної агресії рф проти України зміни в частині оподаткування та здійснення контролю внесено вже двічі:

            07.03.2022 набув чинності Закон України від 03.03.2022 р. No 2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" та
17.03.2022 набув чинності більш ґрунтовний Закон України від 15.03.2022 р. No 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", які з поміж іншого вносять правки до ПКУ та інших законодавчих актів, що регулюють компетенції податкових органів та інших регуляторів щодо здійснення контрольно-перевірочної роботи і застосування відповідальності платниками податків та посадовими особами.

            Тож коротко розглянемо, які зміни запроваджено та в який часовий проміжок їх застосовуватимуть.
            Щодо податкових перевірок. Основною тезою ЗУ No 2118-ІХ було: тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Проте законодавчої конкретики ця норма не містила.

            З одного боку, не всі території України є втягнутими у жорстокі військові дії, є відносно спокійні регіони, де і функціонують державні органи, зокрема податкові, і продовжують роботу підприємства різних сфер діяльності. Водночас навіть на відносно спокійних територіях більшість підприємств перебувають не в повному робочому стані, оскільки або їх працівники залучені до військової оборони (чи то призов до ЗСУ, чи до ТРО), або саме підприємство не має змоги працювати через
порушені ланцюги постачань, збуту, неактуальність типу продукції чи послуг, що виробляються.

            Тобто діяльність навіть у відносно спокійних регіонах може бути зупинено.
Норма ЗУ No 2118-ІХ щодо зупинення розпочатих перевірок і непочинання нових є чинною на всій території України та фактично має на увазі не лише фактичний процес здійснення перевірочних заходів, а також і реалізацію матеріалів перевірок, які формально станом на дату початку воєнного стану вже було завершено чи перебували на етапі завершення: це зупинення строків видачі акта перевірки; подання заперечень та їх розгляду; винесення податкових повідомлень-рішень та їх оскарження; розгляду таких скарг (щонайменше на адміністративному рівні, про судовий розгляд не говоритимемо).

            Тобто ми маємо розуміти, що будь-яка перевірка, яку було розпочато, наприклад, 14 лютого 2022 року зі строком її проведення 20 робочих днів, фактично на момент запровадження воєнного стану протривала 8 робочих днів і 12 робочих днів цієї перевірки проводитимуть після скасування воєнного стану, якщо, звісно, це буде можливим (будуть збережені документи, звітність, а фактично й саме підприємство, що перевіряється). Аналогічно стосовно перевірок, за результатами яких, наприклад, 25 лютого 2022 року настав строк винесення податкових повідомлень-рішень, такий
строк настане на наступний день після скасування воєнного стану. Знову ж таки, якщо за
наслідками воєнних дій збережеться платник податків. Можливо очікувати, що для випадків, коли неможливо буде реалізувати матеріали перевірок, які було завершено станом на дату початку воєнного стану, податковий орган розробить окремі інструкції щодо залишення таких матеріалів перевірки без реалізації.

            ЗУ No 2120-ІХ вже більш чітко виписав обмежувальні перевірочні норми, урахувавши при цьому нашарування обставин. По-перше, необхідно пам'ятати, що на території України зберігаються карантинні обмеження. Саме перед початком ганебного вторгнення рф постановою КМУ від 23.02.2022 р. No 229 карантин через COVID-19 було продовжено до 31.05.2022. Саме карантинним обмеженням присвячено підпункти 52 з примітками підрозділу 10 "Перехідних положень" ПКУ. З урахуванням збереження карантинних обмежень ЗУ No 2120-ІХ вносить зміни до п. 522 "Перехідних положень" ПКУ:

            Виключено з обмежень фактичні перевірки. До завершення карантину не проводитимуть тільки документальні планові перевірки. Як і раніше, можна проводити документальні позапланові перевірки за зверненням платника податків, з питань реорганізації чи ліквідації, відшкодування ПДВ та фактичні перевірки. Нагадаємо, що фактичні перевірки – це перевірки дотримання вимог
трудового законодавства, сфери РРО та обігу готівки, з питань наявності ліцензій,  свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів.

            Учергове прописано зупинення перебігів строків давності. Ця норма діятиме чи до завершення воєнного стану, чи до завершення карантинних обмежень. Пам'ятаймо, що на весь період зупинених строків давності надалі збільшуються періоди, що можуть бути охоплені контрольно-перевірочною роботою. Загалом, після завершення карантину чи воєнного стану (більш тривалої події) під строки давності потраплятимуть періоди починаючи з 2017 року.

            На розширення тлумачення норми ЗУ No 2118-ІХ "податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються" новий підпункт 69.2 "Перехідних положень" ПКУ встановлює обмеження на проведення перевірок у зв'язку із запровадженням воєнного стану.

            Разом із тим можна проводити:

            – камеральні перевірки декларацій із заявленими сумами бюджетного відшкодування ПДВ (терміни перевірки продовжено до 90 календарних днів);
– фактичні перевірки.

            При цьому, якщо перевіряльники виявлять порушення за фактичною перевіркою, то до платників податків буде застосовано відповідальність, передбачену законодавством, а вимоги законодавства щодо мораторію на застосування штрафних санкцій (на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину) у такому випадку не застосовують, у тому числі положення підпункту 112.8.9 ПКУ (які передбачають звільнення від відповідальності внаслідок форс-мажору).

            Така норма є досить вибірковою, оскільки до окремого Закону про РРО також внесено зміни про незастосування відповідальності щодо РРО, але крім операцій з продажу підакцизних товарів.

            Варто нагадати, що, виходячи з пп. 191.1.1 ПКУ, фактичні перевірки проводять контролери обласного та центрального рівнів, тоді як місцеві інспекції контрольно-перевірочні функції втратили.

            На період дії воєнного стану також зупинено дію пунктів 200.10 (проведення протягом 30-ти днів камеральних перевірок), 200.11 (проведення протягом 60-ти днів перевірок бюджетного відшкодування ПДВ) та 200.12 (підтвердження сум бюджетного відшкодування шляхом внесення їх до відповідного Реєстру) статті 200 цього Кодексу.

            Щодо відповідальності платників податків. ЗУ No 2118-ІХ шляхом внесення доповнень до Перехідних положень ПКУ дозволяє платникам податків на період дії воєнного стану (з 24 лютого 2022 року по день його завершення):

            – не дотримуватись термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 ПКУ (це річна декларація з податку на прибуток та обов'язкові додатки до неї – річна фінансова звітність, для визначених платників податку – перевірена аудиторами річна фінансова звітність);

            – не дотримуватись строків реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, тощо;

            – здійснювати переміщення пального без зареєстрованих акцизних накладних (тільки з оформленою ТТН);

            – здійснювати ліцензійну діяльність (спирт, алкоголь, тютюн, паливо) на підставі тих ліцензій, завершення терміну дії яких припало на період дії воєнного стану та черговий платіж не сплачено.

            При цьому відповідно до норм ЗУ No 2120-IX протягом шести місяців після завершення воєнного стану всі обов'язки щодо реєстрації податкових/акцизних накладних платники податків мають виконати.

            Обов'язки щодо подання податкової звітності (у т. ч. річної з податку на прибуток та фінансової), сплати необхідних податків і зборів мають бути виконані протягом трьох місяців із дня завершення воєнного стану.

            Черговий ліцензійний платіж має бути сплачено протягом 30-ти днів після завершення воєнного стану.

            Також за положеннями ЗУ No 2118-ІХ термін виконання зобов'язань згідно із вказаними змінами може бути продовжено для тих платників податків, які у зв'язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не змогли виконати свої податкові зобов'язання за умови, якщо вони виконають такий обов'язок протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов'язків.
Зазначена норма вочевидь зобов'язує платників податків вчинити дії з фіксації періоду, який завершує дію наслідків, що унеможливлюють виконання обов'язків. Наприклад, підприємство навіть після завершення воєнного стану неспроможне відновити свою роботу та потребує певних заходів для її відновлення. Отже, має бути видано наказ про відновлення роботи підприємства, і саме з цього періоду відліковуватимуть строк для виконання його різних обов'язків як платника
податків.

            Варто зауважити, що формулювання "у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок" має розцінюватись як те, що рекомендовано за можливості виконувати свої обов'язки як платника податків. Проте в разі їх невиконання відповідальність не застосовуватимуть. Разом із тим можна навести приклад, що на період дії воєнного стану обов'язок платника податку
щодо реєстрації податкових накладних в будь-якому випадку не може бути виконано, оскільки ті платники, які надіслали на реєстрацію ПН до ЄРПН, отримують квитанції про відмову в реєстрації.

            Причому це стосується ПН як за новою, так і за старою формою. Натомість подання декларацій з ПДВ (наприклад, за лютий 2022 року) можна здійснювати не лише на підставі належним чином зареєстрованих до 24.02.2022 ПН, а й на підставі даних бухгалтерського обліку (з відображенням операцій, за якими не зареєстровано ПН у відповідних додатках/розділах декларації з ПДВ).

            Норми ЗУ No 2120-IX запроваджують також більш розширені послаблення в частині сплати податків:

            – ФОПи на 1-й та 2-й групі єдиного податку мають право не сплачувати єдиний податок з 01 квітня 2022 року до скасування воєнного/надзвичайного стану в Україні;
– для платників ЄП на 3-й групі суттєво змінено критерії та ставку податку, що, втім, заслуговує на окремий блок аналітики.

            Також нормами ЗУ No 2120-IX передбачено можливість не нараховувати пеню у випадках вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою внаслідок введення воєнного, надзвичайного стану.

            Аналогічно стосовно суми заборгованості з бюджетного відшкодування пеню в розмірі 120 % облікової ставки НБУ не нараховуватимуть у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв'язку із введенням воєнного, надзвичайного стану. Але пам'ятаймо, що за порушення, виявлені під час фактичних перевірок, відповідальність не скасовано, особливо це стосується продажів підакцизної продукції.