Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Коронавірус vs бізнес: як працюють медичні пільги в умовах епідемії COVID-19, – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group

Як правильно оформити такі пільги, зокрема тим, хто вже сплатив ПДВ у повному обсязі

Останні зміни, внесені законом №540-IX, набрали чинності. Так, операції із придбання (ввезення на митну територію України) лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, затверджені постановою КМУ №224, звільняються від сплати ввізного мита та ПДВ.

Детальніше про повний перелік затверджених змін – у матеріалі «Коронавірус vs бізнес: що там із податками».

Сьогодні ж партнер юридичної об'єднання ID Legal Group Олег Добровольський розповів Mind про те, як ці пільги працюють, хто має на них право та що робити тим «пільговикам», які вже сплатили податок у повному обсязі.

Законом №540-IX з 17 березня 2020 року до останнього дня місяця (включно), в якому закінчується карантин, звільняються від ПДВ операції з ввезення на митну територію України та/або операції поставки на митній території України лікарських засобів згідно зі списком, затвердженим постановою Кабміну.

Як на практиці 

І ось тут почались проблеми із застосуванням зазначеної норми. Так, імпортери медпрепаратів у період з 17 березня 2020 року вже ввезли товари зі списку цих засобів, відвантажили їх (як раніше завезені, так і в ці дати). Митниця ж нарахувала ПДВ як зазвичай, оскільки на той момент не було роз'яснень.

Що робити в такому випадку?

Згідно із зазначеним законом, звільняються від оподаткування ПДВ лікарські засоби (які є у переліку), незалежно від того, коли відбулося їх ввезення на митну територію України – до 17 березня 2020 року або після такої дати.

Отже, платник податку не втрачає право на «вхідний» ПДВ та на податковий кредит внаслідок запровадження тимчасової норми, а відтак коригування податкового кредиту не потрібне.

Як робити коригування до ПН

Для операцій з відвантаження лікарських препаратів з 17 березня 2020 року слід скласти розрахунок коригування до раніше складеної ПН з урахуванням пільги.

Як відобразити в ПН підставу звільнення

У ПН у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ».

Інші дані та показники такої ПН заповнюються за правилами, визначеними Порядком заповнення податкової накладної.

До розділу «Б» вносяться дані опису (номенклатури) постачання товарів, зокрема:

  • у графі 8 – код ставки  (903 – у разі здійснення операцій з постачання товарів, які звільнені від оподаткування);
  • графа 9 заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів, звільнених від оподаткування ПДВ, та зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг.

При здійсненні пільгових операцій, які не внесені до вказаних довідників (у зв’язку із запровадженням нової пільги) станом на дату складання податкової накладної, у графі 9 проставляється умовний код «99999999», а у відведеному полі зазначаються відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Податкового кодексу України та/або міжнародного договору (угоди), якими передбачено звільнення від оподаткування.

Зміни у звітності

1 січня 2020 року набрала чинності постанова Кабміну від 31 жовтня 2018 року №891, положеннями якої скасовано Звіт про суми податкових пільг та встановлено, що суб’єкти господарювання мають відображати інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності.

У зв’язку з цим у новій редакції викладено Додаток 6 до декларації: «Розрахунок сум ПДВ, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)».

Сума податку, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги, вказується в графі 4 таблиці 2 Додатку 6 та розраховується окремо для кожної з податкових пільг.

Порядок визначення сум ПДВ, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, викладено в новому розділі V1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ.

Розрахунок суми податкових пільг з ПДВ за звітний (податковий) період здійснюється без наростаючого підсумку з початку звітного року.