Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Невиконання податкових обов’язків ФОП в період мобілізації. Чи усі строки завершились? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист&Закон»

Стаття опублікована у журналі «Юрист&Закон» № 45

Війна внесла корективи не тільки у повсякденне життя українців. Багато проведено змін, зокрема  пов’язаних і з виконанням таких обов’язків наших громадян, як сплата податків та звітування.

Окремо хочемо зупинитись на категорії фізичних осіб підприємців (далі – ФОП), які мобілізовані до війська  або виконують інші обов’язки  до яких вони залучені державою,  на час введення військового стану.

У вересні 2022 року почав діяти Порядок (затверджений наказом МФУ від 29.07.2022 №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі – Порядок №225), який визначив алгоритм дій для підтвердження резидентами можливості чи неможливості своєчасного виконання, зазначених вище  обов’язків та затвердив перелік документів, що  засвідчують таку неможливість.

Цим же документом встановлено і термін подання заяви  про таку неможливість – до 30.09. 2022 року включно.

Разом із тим для ФОП, які на момент введення Порядку №225 вже були мобілізовані та, звісно, не мали можливості подати вищезазначену заяву, передбачено дещо інший механізм. Порядок повідомлення фізичними особами підприємцями залученими до мобілізації має свої особливості.

Слід зауважити, що  відповідно до законодавства України про військову службу, мобілізований залишається де-юре підприємцем (Закон України «Про військовий обов’язок  і військову службу» ст.39, ч.3).Логічно, що виконуючи обов’язки мобілізованого, суб’єкт навряд чи зможе провадити господарську діяльність, тож зазначена норма ще й звільняє мобілізованих від нарахування податків та подання звітів.

Податкове ж законодавство,  конкретизує  звільнення для мобілізованих стосовно ПДФО та єдиного податку на період служби (п.25 підрозділу 10, розділу ХХ Перехідних положень ПКУ).

Однак, діючий кодекс, не звільняє ФОП платника ПДВ від необхідності нарахування, сплати  та подання звітності з ПДВ. Але в цьому випадку слушно згадати, ПКУ передбачає, що у періодах відсутності об’єктів оподаткування, показників для  звітування – звіти подавати не потрібно(пп.49.2 ПКУ).

Також фізичні особи, і це стосується ФОП усіх систем оподаткування, самозайнятих осіб, та членів фермерських господарств, з 01.03.2022 не сплачують ЄСВ за себе.

У випадку наявності найманих працівників, строк нарахування та сплати ЄСВ по зазначеним особам відтерміновується на період  продовж 180 днів після звільнення з війська.

Для отримання звільнення особа подає  заяву в довільній формі та копію військового квитка або копію документа, який засвідчує зарахування особи на військову службу в період мобілізації(наприклад витяг з  наказу командира військової частини). Подати документи  слід до  органу  ДПС , в якому особу зареєстровано платником продовж 10 днів після звільнення зі служби. У випадку, коли в результаті отриманих поранень, ФОП  проходив лікування та/або реабілітацію, заяву та копії документів треба подати   протягом 10 днів після закінчення зазначених процедур.

Отже, увага!  За діючим законодавством ФОП повинен подати заяву та документи продовж десяти днів після демобілізації(закінчення лікування). Однак, на нашу думку, ніхто не забороняє громадянину подати таку заяву і на початку його  мобілізації.