Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Подача ТЦУ-звітності та ковідно-воєнні послаблення відповідальності, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист&Закон»

Турбулентні для бізнесу часи почались ще з приходом пандемії внаслідок поширення COVID-19.Саме обмежувальні карантинні заходи в різній мірі вплинули на перебої в роботі різних бізнесов. Саме в цей момент держава звільнила від відповідальності у вигляді штрафних санкцій за різні порушення вимог чинного податкового законодавства з невеликими виключеннями.

Протягом двох років пандемічні обмежувальні заходи спричиняли можливість користатись певними послабленнями з точки зору податкового контролю. Аж поки в життя України не увірвалась війна, яка все змінила докорінно. В тому числі і податкові послаблення.

Приймаючи до уваги, що наближається одна із ключових звітних дат – 30 вересня  – останній день подачі Звіту про контрольовані операції та Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, до нас вже неодноразово були скеровані запити клієнтів з приводу застосування відповідальності (штрафних санкцій) саме за не подачу ТЦУ-звітності (у тому числі у 2020 (за звітний 2019 рік) та у 2021 році (за звітний 2020 рік). То ж спробуємо розібратись у цих питаннях.

Можливість застосування штрафу за порушення податкового законодавства з ТЦУ-звітності передбачено пунктами 120.3-120.6 ст. 120 ПКУ. Крім того, ПКУ містить ще ряд норм, які регламентують можливість застосування штрафних санкцій до платника податків:

–      За порушення граничного терміну та за відсутність реєстрації ПН та РК у ЄРПН, а також АН та РК у ЄРАН* (п. 120та п. 120ст. 120 ПКУ);

–      Порушення правил зберігання первинних документів (п. 121.1 ПКУ);

–      Порушення щодо сплати податків та зборів (ст. 122 – 125 ПКУ);

–      Неподання документів та декларацій до податкового органу, а також порушення порядку подання та виправлення помилок у них (ст. 117 – 120 ПКУ) тощо.

Ковідний мораторій на застосування штрафних санкцій був запроваджений шляхом внесення п. 52підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ щодо зупинення застосування штрафів за порушення податкового законодавства на період дії карантину і починав свою дію з 01 березня 2020 року по останній день місяця завершення карантину.

Карантинні обмеження 18 разів продовжувались та крайній їх строк був зафіксований до 31 серпня 2022 року (Постанова КМУ №630). Проте вже у травні 2022 року були прийняті воєнні послаблення щодо виконання обов’язків платників податків та прийнятий ЗУ №2260 від 12.05.2022 року (набрав чинності 27.05.2022 року), який вніс до ПКУ окремий пункт 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» щодо диференціації платників податків на таких, що мають змогу, відновили її чи не мають змоги виконувати податкові обов’язки. Саме виходячи із доведених обставин можливості чи неможливості виконання обов’язків платника податків від 27.05.2022 року і до завершення воєнного стану в Україні податкові органи визначатимуть можливість застосовувати до платника податків відповідальність за дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування.

Як можна судити із змісту п. 52підрозд. 10 розд. XX, ковідні послаблення стосувались досить широко визначення: порушення податкового законодавства. В той же час п.69  підрозд. 10 розд. XX вже звучить більш конкретно: воєнні послаблення стосуються штрафних санкцій за дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності (у тому числі аудійованої, що підлягає оприлюдненню), реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування.

Зі змісту пункту 39.4 ст. 39 ПКУ слідує, що і Звіт з контрольованих операцій, і Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній є податковою звітністю. Тобто, як можна судити із розширеного тлумачення пункту п.69  підрозд. 10 розд. XX, саме подача податкової звітності (у тому числі Звіту з КО та Повідомлення про участь в МГК) є предметом обов’язку платника податків, який із 27 травня 2022 року має виконуватись лише з урахуванням воєнних особливостей: залежно від наявності/відсутності чи відновлення можливості виконувати обов’язки платника податків.

Саме тому податківці вже вкотре підтвердили свою чітку позицію, що норма п. 52підрозд. 10 розд. XX "Перехідні положення" ПКУ щодо мораторію на застосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства на період дії карантину, не застосовується з 27.05.2022 на період дії воєнного стану. І жодні карантинні послаблення щодо податкового законодавства, які попередньо були встановлені до 31 серпня 2022 року, з цього часу не діють.

Таким чином, до тих платників податків, які з врахуванням ковідних послаблень не подали ТЦУ-звітність (у тому числі до 01.10.2020 р. (за звітний 2019 рік) та до 01.10.2021 р. (за звітний 2020 рік), та які мають можливість виконувати свої обов’язки як платника податків у період воєнного стану, починаючи із 27.05.2022 року може бути застосована відповідальність, передбачена пунктами 120.3-120.6 ст. 120 ПКУ.