Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

В трансфертному ціноутворенні платники податків мають більше запитань, аніж відповідей на них, – Олег Добровольський, голова Податкового комітету ААУ, партнер ID Legal Group

Трансфертне ціноутворення – тема, яка щоразу дає привід для дискусії та жвавого обговорення чергових новацій, незалежно від того чи це законодавче нововведення, чи роз’яснення ДФС.  Саме тому ця тема стала першою, яку обрали члени Податкового комітету Асоціації адвокатів України для свого Дискусійного клубу, який відбувся днями у Києві. Про це повідомив голова комітету, партнер юридичного об’єднання ID Legal Group Олег Добровольський.

За його словами: «Сьогодні в нас перший подібний захід. Ми не раптово обрали формат саме Дискусійного клубу. Це в першу чергу дискусія, а не лекція. Обмін думками і, головне, практика. Сьогоднішня тема складна, але в той же час їй приділяється багато уваги. Як в Україні, так і за кордоном. Це трансфертне ціноутворення. Саме на цьому заході в нас є чудова можливість обговорити усі законодавчі новації 2019 року, почути точку зору фіскальної служби з того чи іншого питання в сфері трансфертного ціноутворення, обговорити судову практику та тенденції подальшого розвитку податкового контролю, що пов’язані з імплементацію кроків BEPS. В подальшому на наступних засіданнях Дискусійного клубу ми обговоримо й інші тематики, пов’язані з економічною безпекою бізнесу».

Крім членів Податкового комітету ААУ, на чолі з Олегом Добровольським, у заході також взяли участь: начальник управління перевірок ТЦУ Департаменту аудиту ДФС України В’ячеслав Кругляк,  керівник групи трансфертного ціноутворення KPMG в Україні Микола Мішин та керівник практики ТЦУ юридичного об’єднання ID Legal Group Тетяна Савчук.

Тетяна Савчук звернула увагу присутніх на актуальні питання ТЦУ, які виникають під час податкового планування та здійснення господарських операцій з нерезидентами. Також окремо відзначила проблему ідентифікації контрольованих операцій, їх декларування та підготовки документації з обґрунтування відповідності ціноутворення принципу «витягнутої руки» .

Представник ДФС В’ячеслав Кругляк детально зупинився на контрольно-перевірочній роботі в сфері ТЦУ, а також на адміністративному та судовому оскарженні рішень фіскальних органів. За його словами: «На багато питань в сфері ТЦУ на сьогоднішній день податковий орган ще не має відповідей, багато норм ПКУ в трансферному ціноутворенні ще є недосконалими. Але поступово, крок за кроком, випробувавши на практиці усі можливі механізми дослідження контрольованих операцій, дослідивши велику кількість різноманітних господарських операцій та врахувавши усі виявлені слабкі місця, які платники використовують для маніпуляцій та мінімізації своєї податкової бази, проаналізувавши недоліки в роботі податкового органу, держава напрацює дієвий механізм захисту своїх інтересів в частині сплати податків».

Детально на законопроекті щодо впровадження кроків BEPS та його перспективах зупинився Микола Мішин. «Незважаючи на будь-які внутрішні процеси, перспектива подальшого зближення із загальноєвропейськими тенденціями щодо реалізації кроків BEPS,  розкриття інформації в розрізі групи щодо ланцюгів створення вартості, центрів фінансування та споживання прибутку для України є неминучим. Відповідно, податковий контроль в напрямку трансфертного ціноутворення – це один з ключових напрямків, які будуть вдосконалюватись, поглиблюватись та стане невід’ємною часткою культури податкового планування», – зазначив він.

Підсумовуючи засідання Дискусійного клубу голова Податкового комітету ААУ, партнер юридичного об’єднання ID Legal Group Олег Добровольський зазначив: «На сьогодні, усвідомивши усі основні аспекти, які необхідно враховувати при здійсненні контрольованих операцій та їх подальшому декларуванні, дослідженні тощо,   платники податків, здається, мають більше запитань, аніж відповідей на них. Саме тому формат заходу – дискусійний клуб – покликаний створити ефективну платформу для обміну досвідом та знаннями представниками контролюючого органу, консультантів та суб’єктів господарювання. За підсумками сьогоднішнього заходу ми сформуємо пропозиції, які направимо Міністерству фінансів України для подальшого удосконалення законодавства в сфері трансфертного ціноутворення».