Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Як вплинула декриміналізація ст.205 на розслідування ст.212 КК України, – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА

У вересні 2019 року відбулась декриміналізація ст.205 Кримінального Кодексу України (надалі КК України). Яким же чином декриміналізація вплинула на досудове розслідування кримінальних проваджень про умисне ухилення від сплати податків за ст.212 КК України?

Про це в своїй колонці на порталі ЮРЛІГА пише партнер ID Legal Group Олег Добровольський.

У нашій попередній публікації про декриміналізацію ст.205 та ст.212 КК України, ми зазначали, що "альтернативу на сьогодні правоохоронні органи все ж таки вбачають у застосуванні статті 205-1 КК України "Підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців", в разі державної реєстрації на "підставну особу" суб’єкта підприємницької діяльності, санкція якої до речі передбачає покарання тяжче ніж статті 205 КК України".

Як вбачається з практики розслідування останніх декількох місяців після декриміналізації органами податкової міліції кримінальних проваджень за ст.212 КК України, декриміналізація ст.205 КК України фактично змінила лише відсутність на даний час відкритих проваджень за цим складом кримінального правопорушення. Однак продовжується складання Аналітичних досліджень (довідок) про порушення податкового законодавства, які полягають у здійсненні платником податків фінансово-господарських взаємовідносин з "фіктивними" підприємствами. При цьому співробітники податкової міліції так і продовжують їх називати "фіктивними".  

На сьогодні невідома точна статистика, однак на наш погляд кількість відкритих кримінальних проваджень за ст.205-1 КК України значно менша, ніж раніше відкривалось за ст.205 КК України. Це логічно і передбачаємо, оскільки склад злочину за ст.205-1 КК України вбачається тільки в разі використання для реєстрації СПД підроблених документів або документів, у які внесені завідомо неправдиві відомості. До таких фактів зокрема відноситься реєстрації СПД на втрачені та викрадені документи (паспорти), або на документи людей, які вже померли. Реєстрація СПД на реальну особу, яка надала свої справжні документи для реєстрації (виписала довіреність) або самостійно зареєструвала СПД без наміру (десь в подумках) здійснювати в подальшому підприємницьку діяльність, не підпадає під ознаки складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.205-1 КК України.

Таким чином, на сьогодні декриміналізація ст.205 КК України точно зменшила кількість відкритих кримінальних проваджень (як правило, це були додаткові епізоди), однак чи досягла вона своєї першочергової мети – зменшення безпідставного впливу на бізнес, питання відкрите і ми очікуємо таких результатів.