Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Податкова система: весна прийде – міняти будемо. Що саме? – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group

Коментар партнера ID Legal Group Олега Добровольського для УКРІНФОРМу

 У Давосі український прем’єр ділився планами податкового “зменшення” і “спрощення”. Узагальнюємо пропозиції влади, бізнесу та експертів.

2. Податок на виведений капітал vs податок на прибуток

Одна із ймовірних податкових новацій – впровадження ПнВК – податку на виведений капітал (пропоновані ставки – 5, 15 і 20%, залежно від виду доходів), який, в ідеалі, має повністю замінити корпоративний податок із прибутку підприємств (чинна базова ставка ППП – 18%). Утім, в українських умовах більш вірогідний частковий і поступовий перехід до зміни “філософії” оподаткування корпоративних доходів.

Водночас, на думку експертів, такий перехід потребує певної підготовки – зокрема, ліквідації головної проблеми, яка, за висловлюваннями більшості зарубіжних інвесторів, заважає їм приходити в Україну, а вітчизняних – активно розвивати свій бізнес. Мова про забезпечення ефективного захисту прав власності, рівних можливостей для відстоювання інтересів платників податків у судах і силових структурах. “Адже бізнес не інвестуватиме гроші у розвиток, якщо розуміє, що завтра можуть статися рейдерські захоплення чи необґрунтовані "наїзди" з боку прокуратури, МВС або СБУ”, – пояснює партнер юридичного об'єднання ID Legal Group Олег Добровольський.

 

3. Оподаткування ФОПів: покращення для справжніх “спрощенців”, перепони – для “оптимізаторів”

Представники влади запевняють: усі кроки, які були зроблені останнім часом і які планується зробити у цьому сегменті, мають на меті не бажання стягнути з малого бізнесу якомога більше, а припинити зловживання, до яких, прикриваючись дрібними підприємцями, роками вдаються великі бізнесові структури – щоб мінімізувати податкові платежі. 

На часі – нововведення для ФОПів ІТ-галузі. З-поміж пропозицій – створення спеціально для них п'ятої групи суб’єктів господарювання, які працюватимуть на спрощеній системі. Щоправда, як утілити це на практиці, наразі невідомо. Тим більше, що у такого кроку і в експертному середовищі, і в бізнесі, та й, схоже, у владі, багато противників. Нині більшість ФОПів ведуть діяльність на третій групі платників і сплачують 5% єдиного податку, 1,5% – військового збору і ЄСВ (22% від мінімальної заробітної плати). Пропонується, щоб ФОПи ІТ-галузі, які добровільно оберуть для себе п'яту групу, платили до бюджету 5% єдиного податку, 1,5% військового збору, ЄСВ (дві мінімальні зарплати), а також додатковий збір на розвиток людського капіталу. Ставка останнього – диференційована: починаючи з 2020 року – 1%, з 2021-го – 2, з 2022-го – 3, з 2023-го – 4, у 2024 – 2029-му роках – 5%. Тобто, якщо у короткостроковій перспективі такий підхід начебто доволі привабливий і не вельми обтяжливий для ІТ-ішників, то надалі він може призвести до надмірного податкового тиску на цю групу підприємців. “Така “реформа” є досить сумнівною та призведе до збільшення податкового тягаря, хоча й добровільного. А якщо ФОП не матиме чітких законодавчо виписаних гарантій, які надає запропонована нова група, то й сенсу переходити на неї немає”, – пише у цьому зв’язку Олег Добровольський.