Стаття опублікована у журналі «Юрист&Закон» № 6
Обов’язок платників податків щодо вчасної реєстрації податкових накладних продовжує існувати під час воєнного стану, попри постійні перебої з електропостачанням. Крім того потрібно буде, незабаром, складати нові форми ПН.
Міністерство фінансів затвердило наказом № 463 від 28 грудня 2022 року наступні нові форми:
- Податкова накладна;
- Декларація з ПДВ;
- Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
- Спрощена декларація з ПДВ;
- Уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ до спрощеної декларації у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок;
Хоча податкові накладні зазнали змін, але заповнювати документ складніше не буде. У ПН та РК навпаки прибрали застарілі графи, які заповнювали сільгоспвиробники в зв’язку з дотаційними ПН. Основні причини з яких ПН та РК зазнали змін це приведення форм до діючого законодавства.
Шапка форми, та розділ А, залишились без змін. В розділі Б тепер налічується 11 граф. Прибрали графу 12, стосовно коду виду діяльності сільгоспвиробника, так як з 2022 року сільгоспвиробники окремі ПН не складають. Графу, код виду діяльності сільгоспвиробника прибрано з додатку 1 до ПН.
Інші графи розділу Б податкової накладної не змінилися, але через незначні правки отримали нову форму ПН та РК.
Також зазнав змін Порядок заповнення податкової накладної № 1307 від 31 грудня 2015 року, а саме:
- У пункті 8 Порядку з’явився новий тип причини складання ПН: 21- Складена на постачання послуг отримувачу (покупцю) нерезиденту, місце постачання яких розташоване на митній території України»
- пункт 12 Порядку доповнено правилами складання такої ПН.
При постачанні послуг нерезиденту на території України, в графі «Отримувач» вказуємо назву нерезидента, через кому країну реєстрації, в графі «ІПН» вказуємо умовний ІПН «5 з одинадцятьма нулями», графу «Податковий номер платника» не заповнюємо.
Що стосується Порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ №21 від 28.01.2016 року, він також зазнав змін, а саме уточнено, що Додаток Д5 до декларації додається у разі здійснення:
- підприємствами, що утворені громадськими організаціями осіб з інвалідністю, операцій з постачання товарів/послуг, що звільнені від оподаткування ПДВ;
- платниками, що відповідають одночасно критеріям, визначені п. 68 Перехідних положень, операцій із ввезення в Україну обладнання та комплектуючих виключно для використання у виробничій діяльності та/або постачання товарів власного виробництва, що звільнені від ПДВ.
Оновлені форми, відповідно до наказу, почнуть діяти на початку третього місяця після місяця офіційного опублікування. Отже час підготуватися до нових змін у нас є.
Особливо враховуючи те, що його ще не опублікували, як вже наказом від 17 січня 2023 року № 17 було внесено зміни, щоправда косметичні, слово «ПІБ» замінили на «П.І.Б.», в цифрах прибрали пробіл «4 – 12» на «4-12» і таке інше, тож чекаємо на офіційну публікацію.
З повагою,
Вячеслав Коморний
податковий аудитор ID Legal Group