Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Звітність і нюанси оподаткування е-підприємця, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»

Стаття опублікована в журналі «Юрист і закон» № 13

Останні безпрецедентні події у світовій економіці та погіршення ситуації у сфері охорони здоров'я істотно вплинули на повсякденне життя та ведення бізнесу зокрема. Як ніколи актуальною стала зміна звичної моделі провадження бізнесу та її перехід у формат електронної комерції.

Метою цієї статті є розкриття особливостей оподаткування та складання звітності підприємця, який провадить діяльність у сфері електронної комерції (торгівлі).

Зазначимо, що під час електронної торгівлі взаємодія між продавцем і покупцем відбувається за допомогою інтернет-технологій (сайтів електронної торгівлі).

На цей час нормами ПКУ платникам єдиного податку (ФОП) дозволено здійснювати роздрібний продаж товарів. Зокрема, ці підприємці мають провадити діяльність у сфері торгівлі за КВЕД-47.91 через мережу Інтернет.

Тож, якщо підприємець має на меті провадити діяльність через Інтернет за допомогою сайта електронної торгівлі, то він має бути платником єдиного податку 2-ї або 3-ї груп.

Норма ПКУ, яка передбачає застосування спрощеної системи оподаткування, зобов'язує здійснювати контроль за такими критеріями:

1) обсяг отриманого доходу

– для платника єдиного податку 2-ї групи обсяг отриманого доходу за рік не повинен перевищувати 1,5 млн грн;

– для платника єдиного податку 3-ї групи обсяг отриманого доходу за рік не повинен перевищувати 5 млн грн;

2) обов'язкове застосування РРО в разі, якщо ФОП перевищує обсяг продажу товару в 1 млн грн. Водночас це не стосується тих ФОП, які здійснюють продаж побутових товарів із наданням гарантійного ремонту, адже вони мають застосовувати РРО обов'язково, незважаючи на обсяг продажу товару;

3) у разі спрощеної системи оподаткування розрахунки між покупцем і продавцем за реалізований товар здійснюють лише у грошовій формі.

Унесеними до ПКУ та Закону про РРО змінами було запроваджено норму, згідно з якою ФОП на 2-й і 3-й групах не застосовують реєстратори розрахункових операцій до 01.01.2021 (спершу було до 01.10.2020). Після закінчення встановленого терміну всі ФОП 2-ї – 4-ї груп зобов'язані застосовувати РРО, незважаючи на обсяг продажу товару.

Які податки відповідно до норм ПКУ мають сплачувати ФОП (2-ї та 3-ї груп)?

Такі підприємці повинні сплачувати єдиний податок і ЄСВ. А тому пропонуємо конкретніше розглянути розміри ставок цих податків залежно від обраної платником групи.

Відповідно до норми п. 293.2 ПКУ підприємці мають сплачувати єдиний податок за фіксованою ставкою, яку таким підприємцям встановлюють сільські або міські ради з урахуванням виду діяльності та з розрахунку на календарний місяць.

Зокрема, для ФОП 2-ї групи розмір фіксованої ставки встановлюють у межах 20 % від розміру мінімальної заробітної плати. Наприклад, за січень 2020 р. максимальний розмір фіксованої ставки єдиного податку для цих ФОП становитиме 944,60 грн (4723 х 20 %).

Щодо ФОП 3-ї групи єдиний податок може становити 5 % від суми отриманого підприємцем доходу.

Якщо ж ФОП 3-ї групи є платником ПДВ, то розмір єдиного податку становитиме 3 % від суми отриманого доходу.

Крім того,фізичні особи – підприємці 2-ї та 3-ї груп зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Ставка ЄСВ становить 22 %.

Отже, мінімальну суму ЄСВ, яку має сплачувати ФОП за місяць, становить 22 % від розміру мінімальної заробітної плати: 4723 грн х 22 % = 1039,06 грн.

Проте слід враховувати, що у 2020 році максимальна база нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімальної заробітної плати. А це значить, що максимальна сума ЄСВ становитиме 15585,90 грн:

4723 грн х 15 х 22 %. Саме таку суму за місяць має сплатити ФОП (2-ї – 3-ї груп), якщо його дохід за місяць становитиме 70845 грн і більше.

Яку звітність згідно з нормами ПКУ зобов'язані подавати ФОП 2-ї та 3-ї груп до органів ДПС?

Звіт із єдиного податку

Фізичні особи – підприємці 2-ї групи подають звіт із єдиного податку за рік (п. 296.2 та пп. 49.18.3 ПКУ).

Фізичні особи – підприємці 3-ї групи подають щоквартальні звіти з єдиного податку (п. 296.3 та пп. 49.18.2 ПКУ).

Подати ці звіти можна на паперових носіях і в електронному вигляді. Лише в електронному вигляді зобов'язані подавати звіти підприємці, у яких обсяг доходу становить від 70,0 млн грн за рік (п. 49.4 ПКУ).

Звіти з єдиного податку ФОП можуть подавати особисто або через довірену особу, поштою (з повідомленням про вручення) або в електронній формі.

Звіт із ЄСВ

Фізичні особи – підприємці 2-ї та 3-ї груп подають звіт із ЄСВ за рік (п. 2 розд. ІІІ наказу Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435). Якщо ФОП є пенсіонером за віком або особою з інвалідністю й отримує пенсію за віком чи соціальну допомогу, то звіт із ЄСВ йому подавати не потрібно (п. 3 розд. ІІІ наказу Мінфіну від 14.04.2015 р. № 435).

Подати звіт можна в електронній формі (із застосуванням електронного підпису) або на паперових носіях, якщо кількість найманих працівників не перевищує 5 осіб. Якщо найманих працівників більше, то звіт потрібно подати на паперових носіях і в електронному вигляді на флешці.

Звіт подають до ДПС особисто підприємець чи за його дорученням або поштою з повідомленням про вручення.

Отже, відповідно до зазначеного ФОП (2-ї – 3-ї груп) має право здійснювати електронну торгівлю товарами за допомогою Інтернет (сайтів електронної торгівлі), сплачуючи єдиний податок і ЄСВ.