Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Регулювання ринку криптовалюти – що пропонують законотворці, – Руслан Солнцев, податковий консультант ID Legal Group

Сьогодні питання регулювання ринку криптовалюти є одним із найважливіших завдань в розвитку цифрової економіки.

Досвід багатьох країн показує, що відбувається поступова легалізація та оподаткування операцій з криптовалютами.

Що ж є наразі в Україні?

У Верховній раді зареєстровано законопроект №9083, який передбачає державний контроль тільки в момент, коли віртуальні активи (криптовалюта та токени) обмінюються на фіат, тобто на гривню.

Стосовно оподаткування даних операцій ПДВ, то оподатковуватись вони не будуть, крім продажу токенів, які забезпечуються правами на товари.

Стосовно податку на прибуток, то з 2019 (вже зрозуміло, що ця дата зміститься у разі схвалення законопроекту) до кінця 2023 рр. дані операції будуть оподатковуватись за пільговою ставкою в 5 % та плюс 1,5% військового збору, якщо ви фізична особа.

Зараз отриманий дохід по операціям з продажу криптовалюти оподатковується за ставкою 19,5 % (18% ПДФО та 1,5% ВЗ), і ця ставка повернеться з 2024 року.

Давайте уявимо, що фізична особа купила криптовалюту на 100 тис. грн., а через 6 місяців продала за 120 тис. грн. В даному випадку дохід складає 20 тис. грн. і в 2019 році необхідно буде заплатити 6,5% податку, а це складає 1,3 тис. грн.

Але якщо отримали збиток від даної операції, то відповідно податки сплачуватись не будуть.

Досить важливим моментом є те, що має бути документальне підтвердження витрат на біржі, а також потрібно враховувати період придбання криптовалюти. А тому, у разі придбання їх до 2019 року (періоду введення податку) або без документального придбання, то доведеться сплатити податок не з прибутку, а із повної суми, а це буде становити вже не 1,3 тис. грн., а 7,8 тис. грн. Суттєва різниця, правда.

Рекомендуємо привести у відповідність документальне підтвердження витрат на придбання криптовалюти, із врахуванням того ринок значно просів.

Сподіваємось на лояльне правове регулювання даних операцій де за основу буде взятий найкращий досвід країн.