Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ліквідація підрозділу МВС, що здійснює боротьбу з економічною злочинністю. Що далі? – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group для порталу ЮРЛІГА

Кабінетом Міністрів України прийнято рішення про ліквідацію Департаменту захисту економіки в складі Національної поліції України. Аналогічних рішень очікують від Служби безпеки України та інших органів. 2 вересня 2019 року Президент України доручив представникам органів влади внести законопроект про створення Служби фінансових розслідувань (надалі – СФР). Майбутня служба повинна об’єднати всі підрозділи правоохоронних органів України, які займались розслідуванням злочинів в сфері економіки. За наявною інформацією СФР не буде мати підрозділів фізичного захисту.   

Про це в своїй колонці на порталі ЮРЛІГА пише партнер ID Legal Group Олег Добровольський.

Нагадаємо, що Департамент захисту економіки Національної поліції України, у відповідності до норм закону, займалось профілактикою та викриттям злочинів, які у відповідності до ч.1 ст.216 КПК України, не віднесені до компетенції інших органів, серед таких ст.190 (шахрайство), ст.193 (Незаконне привласнення особою знайденого або чужого майна, що випадково опинилося у неї), ст.194 (Умисне знищення або пошкодження майна) та інші.

Слідчі підрозділи СБУ та ДФС України наразі здійснюють досудове розслідування більшої частини економічних злочинів і їх ліквідація призведе до скорочення значного штату працівників. До Служби фінансових розслідувань заплановано набір виключно кращих спеціалістів у цій галузі, відповідно одиниці колишніх працівників економічних підрозділів отримають робочі місця.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №1208 «Про Бюро фінансових розслідувань». Основна підслідність Бюро налічує 25 статей Кримінального Кодексу України про економічні злочини, додаткова 5 статей.

Плюсами створення Бюро фінансових розслідувань безперечно є акумулювання повноважень щодо розслідування економічних злочинів тільки в одному органі та підпорядкування Кабінету Міністрів України і Міністерству фінансів. Безумовно це знизить тиск на бізнес, як мінімум за відсутності, як раніше, уваги з декількох органів одночасно. І така підлеглість дає надію на об’єктивність органу та ефективність його роботи.

Як показувала практика, по прикладу прокуратури, явним затягуванням початку роботи нових органів є тривала передача справ від колишніх уповноважених підрозділів. Тому сподіваємось на створення єдиного ефективного органу по боротьбі з економічними злочинами, який почне роботу у найкоротші терміни, і дійсно знизить тиск на бізнес та буде працювати виключно у правовому полі.