Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Закон No 2260: звітність, податки та інше, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group для журналу «Юрист і Закон»

Стаття опублікована в журналі «Юрист і закон» № 26

 

27.05.2022 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" No 2260-ІХ (далі – Закон No 2260) стосовно відновлення обов'язку СГД щодо подання звітності, сплати податків та ін.

Отже, у сьогоднішній публікації розглянемо питання щодо термінів реєстрації податкових накладних, строків подання декларацій з ПДВ, податку на прибуток, терміну сплати податків та передбаченої законом фінансової відповідальності у разі, якщо платник податків несвоєчасно виконує свої обов'язки.

 

Щодо подання декларації з ПДВ

1. Для платників, у яких є можливість своєчасного виконання податкових зобов'язань, – відновлення податкових зобов'язань.

Унесені Законом No 2260 зміни до ПКУ (п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ) відновлюють податкові зобов'язання для платників податків, у яких є можливість виконувати свої обов'язки в частині своєчасної реєстрації ПН, подання податкової звітності та сплати податків.

Звертаємо увагу, якщо у таких платників граничний термін виконання зобов'язань припадав на період із 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом, такі платники податків звільняються від фінансової відповідальності за несвоєчасне виконання своїх обов'язків протягом такого періоду, у разі якщо виконано зазначених далі умов.

Такі платники податків повинні до 15.07.2022 зареєструвати в ЄРПН податкові накладні за проведеними операціями, які було здійснено в періоді за лютий, березень, квітень, травень 2022 року, подати звітність до 20.07.2022 та сплатити податки у строк не пізніше 31.07.2022.

У разі якщо платник податку не виконує зазначені умови, до таких платників податку контролюючий орган застосовуватиме штрафні санкції, передбачені нормами п. 120.1 ПКУ (неподання / несвоєчасне подання декларації), п. 124.1 ПКУ (порушення строків: несплата / несвоєчасна сплата ПДВ), п. 1201.1 ПКУ (порушення строку реєстрації ПН в ЄРПН).

2. Для платників, у яких відсутня можливість своєчасного виконання податкових зобов'язань.

Такі платники податку звільняються від виконання податкових зобов'язань і не несуть фінансову відповідальність з обов'язковим виконанням таких зобов'язань протягом шести місяців після припинення воєнного стану в Україні.

Важливо знати, що для такої категорії платників КМУ встановлює перелік документів, які має забезпечити платник податку, аби підтвердити факт неможливості виконувати свої податкові обов'язки.

3. Для платників, у яких відновилась можливість своєчасного виконання податкових зобов'язань.

Таких платників податку звільнено від фінансової відповідальності за несвоєчасне виконання своїх обов'язків за граничним терміном з 24.02.2022 до дня відновлення таких можливостей щодо своєчасного виконання зобов'язань, за умови, якщо такий платник податку здійснює реєстрацію ПН, подає звіти і сплачує податки протягом 60-ти днів із першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення.

 

Щодо подання декларації з податку на прибуток

У разі якщо платник податку подає декларацію з податку на прибуток за звітний період, який дорівнює кварталу, то відповідно до пп. 49.18.2 ПКУ граничний строк подання (40 календарних днів за останнім днем кварталу) такої декларації за I квартал 2022 року настає – 10.05.2022.

Граничний термін сплати податку на прибуток за такою декларацією настає 20.05.2022 (10 календарних днів після дня граничного строку подання декларації; п. 57.1 ПКУ).

Граничний термін подання декларації з податку на прибуток за 2021 рік (60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року) настає 01.03.2022, а граничний термін сплати податку на прибуток – 11.03.2022.

1. Для платників, у яких відсутня можливість своєчасного виконання податкових зобов'язань.

Унесені Законом No 2260 зміни до ПКУ (п. 69.1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ) визначають, що в разі якщо у платників податків відсутня можливість своєчасного виконання своїх податкових зобов'язань (подання декларації, сплата податків), такі платники податку звільняються від виконання податкових зобов'язань та не несуть фінансову відповідальність з обов'язковим виконанням таких зобов'язань протягом шести місяців після припинення воєнного стану в Україні.

Важливо знати, що для такої категорії платників КМУ встановлює перелік документів, які має забезпечити платник податку, аби підтвердити факт неможливості виконувати свої податкові обов'язки.

2. Для платників, у яких є можливість своєчасного виконання податкових зобов'язань, – відновлення податкових зобов'язань.

У разі якщо для таких платників граничний термін виконання зобов'язань припадав на період з 24.02.2022 до дня набрання чинності Законом, такі платники податків звільняються від фінансової відповідальності за несвоєчасне виконання своїх обов'язків протягом такого періоду, у разі якщо виконано зазначені далі умови.

Такі платники податків повинні подати звітність до 20.07.2022 та сплатити податки у строк не пізніше 31.07.2022.

У разі якщо платник податку не виконує зазначені умови, до таких платників податку контролюючий орган застосовуватиме штрафні санкції, передбачені нормами п. 120.1 ПКУ (неподання / несвоєчасне подання декларації), п. 124.1 ПКУ (порушення строків: несплата / несвоєчасна сплата).